Sindikati ocenjujejo, da je dopolnitev pravilnika, po kateri je treba delavcem na prostem ob vročini na vsakih nekaj ur zagotoviti premor z brezplačnimi brezalkoholnimi napitki, korak v pravo smer. Podobno ureditev pričakujejo tudi v predpisih za iz pravilnika izvzete dejavnosti. Hkrati si želijo umestitve kožnega raka na seznam poklicnih bolezni.
Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), pozdravljajo spremembe pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih, saj določajo minimalne preventivne ukrepe za zaščito zdravja in življenja delavcev, ki v ekstremnih temperaturah delajo na prostem.
Ob tem pričakujejo, da bo ministrstvo za delo še v tem mesecu sprejelo smernice oz. priporočila za določitev dodatnih preventivnih ukrepov.
Pa vendar, nekateri sektorji ostajajo izvzeti
V največji sindikalni centrali v državi so izpostavili, da nova ureditev velja za stalna delovna mesta na prostem in za gradbeništvo, ne pa tudi za določene dejavnosti, ki se jih ureja z drugimi, sektorskimi predpisi, denimo za kmetijstvo in kamnolome.
Pristojne ministre za ta področja so zato pozvali, naj v sektorskih aktih nemudoma vpeljejo podobno ureditev, kot je na novo vzpostavljena v omenjenem pravilniku. “Človeški organizem je povsod enako ogrožen. Zlasti če se fizično dela pri ekstremnih temperaturah,” so podčrtali.
Pozivajo tudi k priznanju kožnega raka kot poklicne bolezni
“Slovenski predpisi še vedno pomanjkljivo urejajo varovanje zdravja in življenja zlasti delavcev, ki najbolj izpostavljeni delajo na prostem v ekstremnih temperaturah in brez zaščite pred UV-žarki, ki lahko povzročijo poklicnega kožnega raka,” so zapisali.
Register raka po njihovih navedbah kaže na velik porast kožnega raka v obdobju klimatskih sprememb, v tej luči pa so ministrstvo za zdravje pozvali, “naj se končno doda poklicni kožni rak zaradi UV-sevanja na seznam poklicnih bolezni”. S tem naj bi se strinjal tudi razširjeni strokovni kolegij za medicino dela.
Da gre pri spremembah pravilnika za “prvi konkreten in s tem resen korak k zagotavljanju bolj varnega in zdravega delovnega okolja tudi zaposlenim na prostem”, se strinjajo v Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije (KS 90). V tej sindikalni centrali so se sicer zavzemali, da bi se pravilnik po vzoru iz tujine prilagodilo tako, da bi morali delodajalci ob izdaji oranžnega opozorila Agencije RS za okolje ustrezno prilagoditi delovni proces, ob rdečem opozorilu pa bi morali delo na prostem nemudoma prekiniti.
“Vsako leto se soočamo s kopico klicev našega članstva, še posebej iz delovno intenzivnih panog – gradbeništva, trgovine, gostinstva in turizma, logistike, komunale – kjer jim delodajalci ne zagotavljajo varnega in zdravega delovnega okolja v notranjih prostorih, saj temperature pogosto presegajo zakonsko predpisane spodje in zgornje meje, medtem ko je bilo stanje glede varnega in zdravega delovnega okolja na prostem prepuščeno odločnosti zaposlenih, da si ga izborijo,” so pojasnili.
V KS 90 pričakujejo, da se bo spreminjanje delovne zakonodaje na področju varnosti in zdravja nadaljevalo.
Nova pravila o delu na vročini so že začela veljati
Spremenjeni pravilnik je bil v uradnem listu objavljen v petek, veljati pa je začel v soboto. Predvideva, da se lahko dela na delovnih mestih na prostem pri temperaturi zraka, višji od 30 stopinj Celzija, izvajajo le pod pogojem, da imajo delavci najmanj na vsake dve do tri ure zagotovljene najmanj 15-minutne prekinitve dela in brezplačne brezalkoholne napitke.
STA