Črna kronikaGospodarstvo

Tihi strup iz Kitajske? EU opozarja na toksične in nevarne izdelke s Sheina in Temuja

Evropska unija zaostruje ukrepe proti nevarnim izdelkom, ki množično prihajajo na trg prek izjemno priljubljenih spletnih trgovin, kot sta kitajska Shein in Temu. Po besedah evropskega komisarja za pravosodje Michaela McGratha EU ne bo več tolerirala izdelkov, ki kršijo zakonodajo in ogrožajo zdravje potrošnikov.

Vsak dan na naš trg namreč vstopi okoli 12 milijonov poceni paketov izven evropskega gospodarskega prostora. Ta številka bi naj letos skupno dosegla kar 4,6 milijarde pošiljk, kar je dvakrat več kot lani in trikrat več kot leta 2022. V tej poplavi blaga so se evropske oblasti osredotočile na skrb vzbujajoče kršitve varnostnih standardov.

Od nevarnih dud za dojenčke do prepovedane kozmetike

McGrath je posebej opozoril na izdelke, ki predstavljajo neposredno grožnjo uporabnikom. Denimo otroške dude, pri katerih se lahko kroglice zlahka odlomijo in povzročijo zadušitev. “Ti izdelki nimajo niti osnovnih varnostnih rešitev, kot je odprtina, ki omogoča dihanje, če jih otrok po nesreči pogoltne,” je za The Guardian izpostavil komisar.

V poročilu Evropskega parlamenta so izpostavljeni še številni drugi nevarni izdelki: otroški plašči s toksičnimi kemikalijami, sončna očala brez UV-filtra, preozke hlače z nevarno dolgimi vrvicami. 

Posebno mesto na seznamu nevarnih izdelkov si je prislužila tudi kozmetika s sestavino Lilial (butilfenil metilpropional), ki je v EU prepovedana od leta 2022 zaradi možnega vpliva na plodnost in razvoj zarodka.

Lani je evropski opozorilni sistem Safety Gate zabeležil rekordnih 4.137 opozoril glede nevarnih neživilskih izdelkov, več kot tretjina pa jih je bila povezana prav s kozmetiko.

Stopnja neizpolnjevanja varnostnih standardov je zaskrbljujoče visoka

Po podatkih tržnega nadzora organi EU ocenjujejo, da 85–95 % izdelkov iz Sheina, Temuja ter AliExpressa ne ustreza varnostnim standardom EU. Preiskave v Južni Koreji so prav tako pri nekaterih izdelkih s Sheina dokazale vsebnost ftalatov in svinca več stokrat nad dovoljeno mejo, kar je povezano s posledicami za zdravje, vključno z reproduktivno škodo.

Neodvisne preizkave igrač, naročenih preko Temuja, pa so med drugim razkrile tudi, da je 80–95 % izdelkov nevarnih zaradi magnetkov, strupenih kemikalij in manjkajočih opozoril o varnosti. Poročilo Toy Industries of Europe opozarja, da lahko nekateri predmeti otrokom povzročijo resne poškodbe.

V katerih izdelkih se najpogosteje skrivajo ftalati in kje je prisoten svinec?

Ftalati so kemikalije, ki se uporabljajo za mehčanje plastike (kar pomeni, da postane bolj prožna in trpežna). Najpogosteje jih najdemo:

  • v otroških igračah, predvsem v mehkih plastičnih delih, kot so lutke, žvečljive igrače ali figurice;
  • v otroških dudah in dodatkih, predvsem plastičnih obeskih, ki jih otrok lahko da v usta;
  • v modnih dodatkih, torej torbicah, pasovih, čevljih z gumijastimi ali PVC deli;
  • v kablih in elektronskih dodatkih, torej polnilcih, slušalkah, gumijastih zaščitah;
  • v oblačilih (v potiskih ali plastificiranih nalepkah na majicah in jaknah).

Nekateri ftalati, kot sta DEHP in DBP, so v EU prepovedani v otroških izdelkih in veljajo za motilce hormonov, povezane z vplivom na plodnost in razvoj ploda.

Svinec pa je težka kovina, ki se v prepovedanih količinah pogosto skriva v:

  • uhanih, prstanih, zapestnicah, še posebej v poceni nakitu iz zlitin, ki se uporablja pri ponudnikih “hitre mode”;
  • zaponkah na torbicah ali čevljih, tj. v kovinskih delih brez varnostnega nadzora;
  • barvah za tisk na tekstilu (potiski na majicah, jaknah, nahrbtnikih, saj se svinec uporablja za fiksacijo barv);
  • kozmetiki, predvsem v senčilih, rdečilih in lakih za nohte, kjer ni nadzora kakovosti (običajno v nelegalno uvoženih izdelkih).

Svinec je izjemno strupen, še posebej za otroke, saj lahko povzroča živčne motnje, upad kognitivnih sposobnosti, poškodbe ledvic in vpliva na razvoj možganov.

Ne le varnost, gre tudi za vprašanje poštene konkurence

Ob vprašanjih zdravja potrošnikov McGrath opozarja še na nelojalno konkurenco: “Evropska podjetja nosijo visoke stroške za zagotavljanje skladnosti, medtem ko nekateri zunanji ponudniki tega ne počnejo. To ni sprejemljivo,” je pojasnil ter napovedal več nadzora in okrepljeno izvrševanje pravil.

EU med drugim razmišlja tudi o ukinitvi carinske oprostitve za pakete pod 150 evrov in uvedbi pristojbine za vsak prejet paket, kar bi lahko zmanjšalo število impulzivnih nakupov ter hkrati financiralo dodatne preglede. S tem bi sledili zgledu ZDA, kjer morajo potrošniki od 1. junija letos plačevati 30-odstotni davek ali najmanj 50 dolarjev za vsak tak nakup.

Kako se na očitke odzivata Shein in Temu?

V Sheinu zatrjujejo, da so za izboljšanje varnosti letos namenili 15 milijonov dolarjev, izvedli več kot 2,5 milijona testiranj in sodelujejo s 15 mednarodnimi laboratoriji, tudi v Nemčiji in Združenem kraljestvu. “Zaupanje potrošnikov je naša prioriteta. Od vseh dobaviteljev zahtevamo spoštovanje strogih standardov in zakonodaje trgov, kjer poslujemo,” so sporočili.

Tudi Temu trdi, da ima vzpostavljen sistem nadzora, sprotnega preverjanja prodajalcev in odstranjevanja nevarnih izdelkov. Kot pravijo, sodelujejo s priznanimi certifikacijskimi telesi (TÜV SÜD, Eurofins, SGS in Bureau Veritas), še poroča The Guardian. Ali bo to dovolj za pomiritev evropskih oblasti, bo pokazal čas. McGrath pa je napovedal, da bo o temi govoril tudi ob prihodnjem obisku na Kitajskem.

V kolikor torej pogosto naročate s platform, kot sta Shein in Temu, teh sprememb zagotovo ne boste preveč veseli. Pa vendar, vaše zdravje vam bo na dolgi rok še kako hvaležno.

Delitve: