AktualnoGospodarstvo

Analiza: Katera delovna mesta so v EU najbolj dostopna, če znate samo angleški jezik?

Znanje angleščine je za številne iskalce zaposlitve ključ do novega začetka v tujini. Nova študija je razkrila, katera delovna mesta so med angleško govorečimi priseljenci v Evropi najbolj iskana in rezultati so zanimivo raznoliki.

Najbolj iskana delovna mesta po državah
Najbolj iskana delovna mesta po državah

Na vrhu seznama najbolj iskanih poklicev je tehnik nujne medicinske pomoči, zlasti v Španiji, kjer to delovno mesto vsak mesec na Googlu išče skoraj 100.000 ljudi. Veliko zanimanje zanj je povezano s starajočim se prebivalstvom, ki povzroča porast nujnih zdravstvenih primerov.

Na drugem mestu je socialni delavec, ki je najbolj iskan poklic v državah, kot so Nizozemska, Irska in Litva. V Italiji pa preseneča poklic glasbenika, ki je tam celo na vrhu seznama najbolj iskanih delovnih mest.

V Nemčiji prevladuje zanimanje za vloge v fitnes industriji, predvsem za osebnega trenerja, kar kaže na zdrav življenjski slog in povpraševanje po strokovnjakih na tem področju. Na Danskem pa je najbolj priljubljeno delovno mesto receptorja, v Švici pa varuške.

Kako iskati delo v tujini samo z znanjem angleščine?

1. Uporabljajte prave platforme za iskanje dela

  • LinkedIn je najmočnejša mreža za iskanje mednarodnih priložnosti. Nastavite lokacijo in jezik oglasa na angleščino.
  • EURES (evropski portal za zaposlitveno mobilnost) vsebuje preverjene priložnosti za delo znotraj EU.
  • Indeed, Glassdoor, EuropeLanguageJobs so iskalniki z možnostjo filtriranja po jeziku in državi.
  • Lokalni portali – nekatera podjetja objavljajo le na nacionalnih straneh (npr. jobs.cz za Češko, monster.de za Nemčijo).

2. Prilagodite svoj življenjepis in spremno pismo

Uporabite jasen, enostaven angleški jezik – raje britansko kot ameriško različico, če delo iščete v EU. Dodajte razdelek z znanjem jezikov in poudarite svojo prilagodljivost v mednarodnem okolju. Če ste že delali ali študirali v tujini, to izpostavite.

3. Filtrirajte po delovnih mestih, kjer angleščina zadostuje

V iskalnikih uporabite ključne besede kot: “English only”, “no local language required”, “international company”. Veliko del v IT, marketingu, podpori strankam, logistiki in gostinstvu ne zahteva znanja lokalnega jezika.

4. Raziščite podjetja, kjer je delovni jezik angleščina

V večjih mestih in prestolnicah (Berlin, Amsterdam, Kopenhagen …) imajo številna podjetja interno komunikacijo v angleščini. Ciljajte na startupe, korporacije, mednarodne organizacije in klicne centre.

5. Povežite se z drugimi tujci in skupnostmi

Pridružite se Facebook skupinam (“Expats in …”, “Jobs in Europe for English speakers”). Brskajte po forumih kot sta Reddit (npr. r/IWantOut ali r/expats) in InterNations. Vprašajte za nasvete ljudi, ki so podobno pot že prehodili.

6. Bodite pripravljeni na dodatne izzive

Pridobite informacije o delovnih vizumih, če ne gre za članico EU. Preverite, ali je za vaš poklic potrebna nostrifikacija ali druga formalna potrdila. Imejte pri roki prevedena potrdila in diplome.

Delitve: