Politika

Poslanske skupine pri predsednici Pirc Musar: Kdo bo novi varuha človekovih pravic?

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je po drugem krogu posvetovanj s poslanskimi skupinami o več imenovanjih ugotovila, da bo za imenovanje varuha človekovih pravic, ki je bilo v ospredju tokratnih pogovorov, moral slediti še en krog usklajevanj. Te bi lahko bistveno olajšala vsaj koalicijska usklajenost, so sporočili iz predsedničinega urada.

Predsednica je ta teden odvodila nov krog posvetovanj po tistem, ko se na posvetovanjih v sredini januarja tako za novega guvernerja Banke Slovenije kot tudi za varuha človekovih pravic še ni nakazala jasna podpora med poslanci kateremu od kandidatov za omenjeni funkciji.

V torek se je Pirc Musar sestala z vodjo poslancev SDS Jelko Godec, ki po srečanju ni dajala izjav, danes pa še z ostalimi poslanskimi skupinami.

Govorili o vprašanju za kandidata za varuha človekovih pravic

Tokrat so sogovorniki pozornost namenili predvsem vprašanju kandidata za varuha človekovih pravic, spregovorili pa so tudi o nekaterih drugih kandidacijskih postopkih, ki so v teku, med njimi prosto mesto sodnika na Sodišču EU in drugega namestnika predsednika Računskega sodišča, so po zaključenih posvetovanjih sporočili iz urada predsednice republike.

Uskladitve še ni na vidiku danes

Kot so zapisali, predsednica tudi tokrat ni ugotovila zadostne podpore za katerega koli od kandidatov za varuha človekovih pravic, zato bo v naslednjih tednih opravila še tretji krog posvetovanj. “Predsednica republike ocenjuje, da bi nov krog pogovorov s poslanskimi skupinami bistveno olajšala vsaj koalicijsko usklajena stališča,” so navedli v uradu. Obenem pa so še napovedali, da bo predsednica še naprej aktivno vlagala vse napore za iskanje primernih kandidatov, ki bodo funkcije opravljali strokovno in neodvisno ter bodo imeli potrebno podporo poslancev.

Tudi vodje poslanskih skupin parlamentarnih strank so že dopoldne ob odhodu iz predsedniške palače ocenjevali, da vprašanje imenovanja varuha, za kar je potrebna dvotretjinska večina, ostaja odprto in tudi ne pričakujejo, da bi do uskladitve prišli že danes.

Delitve: