Pentagon je po izbruhu gripe v zračnem oporišču Lackland v Teksasu, kjer je zbolelo skoraj 300 ameriških vojakov, ponovno uvedel obvezno cepljenje proti gripi za vse rekrute, poročajo ameriški mediji.
Obrambni minister Pete Hegseth se je aprila odločil, da cepljenje ni potrebno, in vojakom dovolil, da ga prostovoljno izberejo ali zavrnejo. Zdaj pa se politika spreminja, vrnitev k obveznemu cepljenju je že v veljavi.
275 potrjenih primerov v treh tednih
Po podatkih ameriških letalskih sil skozi urjenje v Lacklandu vsak teden gre okoli 700 novincev. Zaradi skupnega bivanja, spanja in usposabljanja v tesnem stiku so takšna okolja posebej dovzetna za širjenje nalezljivih bolezni.
V približno treh tednih trajajočem izbruhu so potrdili 275 primerov gripe. Strokovnjak za gripo Arnold Monto z Univerze v Michiganu je ocenil, da izbruh ni neobičajen. Čeprav je gripa najpogostejša jeseni in pozimi, se virusi gripe širijo tudi v toplejših mesecih, zlasti v okoljih, kjer je veliko ljudi zbranih v zaprtih prostorih, kot so vojaške baze ali potniške ladje.
Pentagon: Ponovna uvedba ni povezana z izbruhom
Pentagon sicer vztraja, da ponovna uvedba obveznega cepljenja ni povezana z izbruhom bolezni, poroča televizija ABC. Kljub temu pa časovna sovpadnost odpira številna vprašanja.
Tiskovni predstavnik Pentagona Sean Parnell je potrdil, da so bile izjeme za ponovno uvedbo obveznega cepljenja odobrene kopenski vojski, mornarici in letalskim silam ter nekaterim drugim obrambnim agencijam.














