Aktualno

Zveza potrošnikov Slovenije: Kemikalije PFAS v skoraj tretjini izdelkov

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v sodelovanju s sedmimi drugimi potrošniškimi organizacijami testirala več kot 200 vsakdanjih izdelkov. V skoraj tretjini teh izdelkov so odkrili kemikalije iz skupine PFAS, med njimi tudi tiste, ki so v skladu z EU predpisi že prepovedane.

Kemikalije kljub prepovedim še vedno močno prisotne v vsakdanjih predmetih

Test, izveden pod okriljem mednarodne organizacije ICRT (International Consumer Research and Testing), je razkril, da so per- in polifluoroalkilne snovi (PFAS) še vedno prisotne v širokem spektru izdelkov. V preizkusu je bilo analiziranih več kot 200 izdelkov, od tega 32 kupljenih na spletnih tržnicah, kot so Amazon, Temu in Shein. Med testiranimi izdelki so se znašli papir za peko, obliži, čajne vrečke, športni trakovi, zobne nitke, cvrtniki na vroč zrak in zapestnice za pametne ure.

Presežena meja v kar tretjini izdelkov

Presežena mejna vrednost 50 miligramov na kilogram celotnega organskega fluora je bila ugotovljena v tretjini testiranih izdelkov. V večini teh izdelkov so bile prisotne tudi specifične snovi PFAS, ki so se pojavile v skoraj vseh 16 testiranih skupinah izdelkov. Petina izdelkov je vsebovala PFAS v koncentracijah, ki presegajo veljavne ali prihodnje omejitve EU. Zlasti med izdelki kupljenimi na spletnih tržnicah je bilo 25 odstotkov tistih, ki presegajo trenutne ali prihodnje mejne vrednosti, 16 odstotkov pa je vsebovalo kemikalije PFAS, ki so že prepovedane.

Prisotnost PFAS v teh izdelkih ni nujna za kakovost ali učinkovitost izdelkov

Ker so bile med odkritimi snovmi tudi tiste, ki so po predpisih EU že prepovedane, organizacije pozivajo zakonodajalce k strožji zakonodaji na področju omejevanja in prepovedi kemikalij PFAS. Hkrati opozarjajo na potrebo po okrepljenem nadzoru nad izvajanjem obstoječih EU predpisov za zaščito potrošnikov in okolja.

PFAS kemikalije so zaradi močnih vezi med ogljikom in fluorom skoraj nerazgradljive, zato so znane tudi kot “večne kemikalije”. Prehajajo med ekosistemi in se kopičijo v tleh, vodi ter živih organizmih, tudi v človeških telesih, kjer so jih že odkrili v krvi in materinem mleku. Številne raziskave potrjujejo, da lahko njihovo kopičenje povzroči resne zdravstvene posledice.

STA

Delitve: