Aktualno

Finančni minister o carinah: “To je verjetno največji pretres na svetovnem trgu v zadnjih desetletjih”

Finančni minister Klemen Boštjančič je prepričan, da bo EU na ameriške uvozne carine odgovorila enotno in odločno. “Ne zagovarjam takojšnjih recipročnih carin, a pomembno je, da Evropa pokaže, da se ZDA ne bo pustila ravnati z njo po lastni volji,” je, kot prenaša Maribor24, ob robu dneva slovenskega kapitalskega trga v Ljubljani dejal Boštjančič.

Slovenija deluje kot del ekipe

“Uvedba ameriških carin je verjetno največji pretres na svetovnem trgu v zadnjih desetletjih,” je danes komentiral Boštjančič. Svetovni trgi so občutljivi že na napovedi, kaj šele na dejanske ukrepe. “Večina sveta meni, da so ukrepi ZDA napačni, vendar so v ZDA ljudje, ki so trmasti, in verjamem, da ne bodo hitro spoznali, da taka politika dolgoročno ni dobra niti za svet niti za ZDA,” je dejal Boštjančič, ki pričakuje enoten in odločen odziv EU.

O tem so že v ponedeljek razpravljali trgovinski ministri EU, v petek in soboto pa bo ta tema obravnavana tudi na zasedanju finančnih ministrov. “Slovenija v tej zgodbi igra timsko,” je povedal minister o slovenskih stališčih.

Slovenija trenutno v prednosti

Slovenija ima, razen lanskega leta, v trgovinski menjavi z ZDA presežek, saj izvozi več, kot uvozi iz ZDA. Boštjančič je pojasnil, da bi bile carine za Slovenijo višje, če ZDA ne bi obravnavale EU kot celote, temveč uvedle carine za posamezne države. Večina slovenskega izvoza v ZDA pa so farmacevtski izdelki, za katere ameriške carine ne veljajo.

“Tako je Slovenija trenutno vsaj navidezno zmagovalec,” je komentiral finančni minister ob analizi Financial Timesa, ki trdi, da bodo carine Slovenijo najmanj prizadele. Kljub temu pa je poudaril, da v takšnih situacijah nihče ni zares zmagovalec.

Spomnimo: ameriški predsednik Donald Trump je prejšnji teden napovedal uvedbo carin. Že v soboto so začele veljati 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, medtem ko bodo v sredo uvedene višje carine za približno 60 držav, vključno z EU. Za unijo bo skupna dodatna carinska stopnja znašala 20 odstotkov, poroča STA.

Delitve: