AktualnoGospodarstvo

Povečanje napetosti na globalnem trgu: ZDA uvedle nove carine

V ZDA so danes začele veljati nove, še višje dodatne carine na uvoz blaga iz približno 60 držav, vključno z EU. Za države članice Evropske unije velja odslej 20-odstotna dodatna dajatev, medtem ko skupna carinska obremenitev za uvoz iz Kitajske dosega kar 104 odstotke.

Višje carine za “izkoriščevalke ameriškega trga”

Po tem ko so v soboto začele veljati 10-odstotne dodatne carine za večino držav, je Washington danes opolnoči (po lokalnem času) uvedel še strožje ukrepe za skupino držav, ki jih ameriška administracija označuje kot “največje izkoriščevalke ameriškega trga”. Med njimi sta tudi EU in Kitajska.

Kitajska pod udarom: carine presegle 100 odstotkov

Najbolj je tarča novih dajatev prav Kitajska. Potem ko so marca uvedli 20-odstotne carine, so se te danes najprej zvišale še za 34 odstotkov. Po kitajskem protiukrepu – 34-odstotni carini na ameriško blago – je predsednik Donald Trump dodal še 50 odstotkov. Skupna stopnja carin na kitajski uvoz v ZDA tako znaša kar 104 odstotke.

Trump carine utemeljuje kot “vzajemne”, a številni strokovnjaki in trgovinski partnerji opozarjajo, da z vzajemnostjo nimajo veliko skupnega. Nove stopnje temeljijo na ameriškem trgovinskem primanjkljaju z določenimi državami in so precej nad povprečnimi dajatvami, ki jih ZDA sicer zaračunavajo.

Evropa za umiritev, Kitajska in Kanada za povračilo

Kljub presenečenju in negotovosti na globalnih trgih večina držav, vključno z EU, poziva k dialogu in si želi izogniti nadaljnji zaostritvi trgovinske vojne. Kitajska je med redkimi, ki so se že odzvale z ostrimi protiukrepi. Nove carine – v višini 25 odstotkov na določene ameriške avtomobile – pa napoveduje tudi Kanada.

Iz Bele hiše prihajajo mešani signali, a dejstvo ostaja: Trump za zdaj ne popušča. Kot osnovni pogoj za pogajanja navaja uravnoteženje trgovinske bilance ali celo presežek v korist ZDA.

Sektorske carine že veljajo

V ozadju dodatnih ukrepov pa ostajajo tudi sektorske carine, ki jih je ameriška vlada začela uvajati že marca. Tako denimo veljajo 25-odstotne carine na uvoz jekla, aluminija in avtomobilov. Trenutno nove carine ne vključujejo farmacevtskih izdelkov, čipov, bakra, lesa, zlata, energije in določenih rudnin, ki jih ZDA ne proizvajajo.

EU pripravlja protiukrepe, Slovenija ostaja previdna

Evropske članice bodo danes odločale o prvem svežnju protiukrepov v odziv na carine na jeklo in aluminij. Evropska komisija predlaga do 25-odstotne dodatne carine na nabor kmetijskih in industrijskih izdelkov v skupni vrednosti več kot 20 milijard evrov. Ukrepi bi lahko začeli veljati v dveh fazah – sredi aprila in sredi maja.

Slovensko gospodarsko ministrstvo danes ni napovedalo svojega glasovanja, so pa poudarili, da Slovenija podpira prizadevanja Evropske komisije in ceni njen zadržan, premišljen pristop, poroča STA.

Delitve: