Politika

Državni svet izglasoval veto, potrebna bo novo glasovanje o zakonu

Državni svet je s 21 glasovi za in 13 proti izglasoval veto na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. Svetniki opozarjajo, da predlagane spremembe ne prispevajo k skrajševanju čakalnih vrst, temveč bi lahko povzročile dodatno škodo slovenskemu javnemu zdravstvu in bolnikom. Zaradi veta bo moral Državni zbor o noveli odločati znova.

Pobudo za veto je vložila skupina svetnikov pod vodstvom Marka Zidanška. V obrazložitvi je Zidanšek poudaril, da novela ne bo izboljšala dostopa do zdravstvenih storitev, temveč v občutljiv in kompleksen zdravstveni sistem prinaša obsežne spremembe in omejitve, ki bodo vplivale na delo zdravstvenih delavcev in celotno delovanje javnega zdravstva. Novela po njegovih besedah ne predvideva rešitev za težave, ki bi jih povzročili sprejeti ukrepi, kot je zmanjšanje števila obravnav pri koncesionarjih in v zasebnem sektorju.

Zidanšek izpostavil poseg v ustavne pravice

Zidanšek je izpostavil, da je novela v več segmentih ustavnopravno sporna ter da posega v ustavne pravice, kot so prepoved diskriminacije, enakost pred zakonom, pravica do zasebne lastnine, svoboda dela in gospodarske pobude. Posebej je opozoril na določbo, ki omejuje porabo presežkov prihodkov koncesionarjev, saj ta predstavlja močan poseg v pravico do zasebne lastnine in svobodne gospodarske pobude.

Po mnenju vlagateljev veta bi morala biti zdravstvena reforma osredotočena na paciente, s ciljem zagotavljanja enako dostopnega in neprekinjenega zdravstvenega varstva ob razpoložljivih virih. Kritični so do pristopa vlade, ki po njihovem temelji na konfrontaciji z zdravniki in škodi tako zdravstvenemu sistemu kot pacientom.

Ministrica še naprej poudarja, da novela prispeva k večji kakovosti in dostopnosti

Na drugi strani ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel poudarja, da sprejeta novela pomembno izboljšuje delovanje izvajalcev zdravstvene dejavnosti in tako prispeva k večji dostopnosti, kakovosti, varnosti in učinkovitosti zdravstvenih storitev. Po njenih besedah zakon uvaja boljšo regulacijo, povečuje transparentnost ter krepi varstvo pravic pacientov. “Verjamemo, da je sprejem zakona korak v pravo smer, saj prinaša številne pozitivne in dolgo pričakovane spremembe, ki bodo izboljšale kakovost življenja prebivalcev Slovenije,” je dejala.

Državni zbor bo moral o noveli ponovno odločati, pri čemer bo za potrditev potrebna absolutna večina, torej najmanj 46 glasov poslancev.

Spomnimo, da je DZ na izredni seji prejšnji teden novelo sprejel s 50 glasovi za in sedmimi proti. Novela razmejuje javno in zasebno zdravstveno dejavnost ter zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem, razen v izjemnih primerih, onemogoča dodatno delo pri zasebnikih. Delo v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih pa bo pod določenimi pogoji še vedno mogoče.

Delitve: