Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je danes objavila pravnomočne ugotovitve v zvezi s postopkom, ki ga je začela na podlagi prijave iz oktobra 2023. V prijavi so podžupanu Mestne občine Maribor očitali sum zlorabe položaja in prekoračitve pristojnosti.
Sum zlorabe položaja in uničenje dokumenta
V postopku ugotavljanja domnevnih kršitev pravic zaposlenih na mestni občini, kjer so očitki leteli tudi nanj, je KPK ugotovil, da je Samo Peter Medved zahteval uničenje uradnega dokumenta. Novembra 2023 je bil zaradi suma kršitve integritete zoper njega uveden preiskovalni postopek.
KPK je v postopku pridobil podatke in dokumentacijo iz različnih virov, vključno z MOM, upravno inšpekcijo, ministrstvom za javno upravo, inšpektoratom za delo, časnikom Večer ter opravili pogovor z Medvedom in pridobili pojasnila drugih oseb.
Zahteva po uničenju dokumenta
Ugotovljeno je bilo, da je Medved po elektronski pošti zahteval vpogled v postopke, na podlagi katerih je nastal dokument, v katerem so mu očitali neprimerno komunikacijo v delovnem okolju in na službenih dogodkih. Poleg tega je zahteval, da se ta dokument odstrani iz spisov in uniči, kar je v nasprotju z zakonom o lokalni samoupravi in uredbo o upravnem poslovanju. V odgovoru za časnik Večer pa je Medved zanikal, da bi zahteval uničenje dokumenta.
Preseganje pristojnosti in zavajanje javnosti
KPK je ugotovil, da je Medved s tem ravnanjem presegel svoje pristojnosti in zavajal javnost. V oktobru 2023 je KPK ugotovil, da je s tem kršil integriteto, kot jo določa zakon. Medved je zoper te ugotovitve vložil tožbo, vendar je upravno sodišče v celoti pritrdilo KPK.
Sodišče je ugotovilo, da je Medved z navodili, za katere ni imel pooblastila župana, poskušal vplivati na občinsko upravo. Poleg tega se je izkazalo, da se podžupan ne more sklicevati na pomanjkljivo poznavanje pravnih predpisov, saj so od funkcionarjev pričakovane vestnost in skrbnost pri ravnanju v skladu s predpisi. Sodišče je tudi potrdilo, da je Medved s podajanjem neresnične izjave zavajal javnost, kar zmanjšuje zaupanje javnosti v njihovo delo in ugled institucij.
Poziv k razrešitvi podžupana in nova praksa KPK
KPK bo tako mariborskega župana Sašo Arsenoviča pozval k razrešitvi Medveda, s tem pa potrdil uresničevanje svoje vloge krepitve integritete v javnem sektorju. Odgovorno ravnanje visokih predstavnikov oblasti je namreč nujen predpogoj za uspešno preprečevanje korupcije.
KPK je sicer napovedal, da bo ta poziv k razrešitvi podžupana del nove prakse, ki jo bo uporabljal v prihodnje, predvsem v primerih resnejših kršitev integritete.