Poslanec Miha Kordiš je po izključitvi iz stranke Levica zdaj tudi uradno izstopil iz njene poslanske skupine. V obsežnem javnem odzivu je ostro kritiziral smer, v katero se je po njegovem prepričanju usmerila Levica, in napovedal nov politični projekt, ki bo temeljil na “konkretnih, terenskih pristopih” in doslednem boju proti interesom kapitala.
Kot je zapisal, leva alternativa, ki je zrasla iz protestniških gibanj 2012 in 2013, “nikoli ne bi smela pozabiti svojih korenin”. Ob tem je poudaril: “Absolutno ne bi smela počepniti pod diktaturo kapitala in interesi najbogatejših, ki nas silijo v oboroževanje za dobiček peščice in varčevanje na vseh ostalih.”
Oster odziv na pokojninsko reformo
Predlog pokojninske reforme, ki po njegovem mnenju slabša pogoje za upokojevanje in niža pokojninske osnove, je označil za “nož v hrbet vsem – prekarcem, delavcem, bodočim upokojencem in vsem ostalim, ki so nam zaupali svoj glas”. Dodal je, da gre tudi za izdajo vseh tistih gibanj, sindikatov in nevladnih organizacij, ki so Levico dolga leta podpirali.
Politična razočaranja in načrti za prihodnost
Kordiš priznava, da je dolgo verjel v skupni cilj blaginje za vse, a je dogajanje v zadnjih tednih označil za “logično nadaljevanje preteklih dejanj vladajoče oblasti”. Vztrajanje v poslanski skupini je pomenilo tudi finančno podporo stranki, ki jo zdaj zapušča. “Resnični socialisti niso in nikoli ne bodo isti,” je še dodal.
Po njegovih besedah je prva naloga novega gibanja povrnitev zaupanja ljudi – tistih, “na katere se pozabi isti trenutek, ko se zaprejo volišča in začnejo šteti volilni lističi”. Napovedal je odločen boj proti pokojninski reformi in drugim potezam, ki so v interesu kapitala, vključno z načrtovanim povečanjem izdatkov za vojaško opremo.
Ustanovitev nove stranke
Že pred dnevi je gibanje Levo krilo, ki ga vodi Kordiš, napovedalo ustanovitev nove socialistične stranke. Kordiš je potrdil, da bo ta temeljila na “resničnem nasprotovanju družbeno škodljivim potezam oblasti” in se ne bo ukvarjala le z “visokoletečimi parolami brez dejanskih rešitev”.
“Delali bomo zelo konkretno, terensko, s pristopi, ki bodo ljudem povrnili zaupanje, da je upor proti kapitalu še vedno mogoč in s povezovanjem izvedljiv,” je zapisal.
Manjšanje poslanske skupine Levice
Stranka Levica, ki je na volitvah aprila 2022 prejela pet poslanskih mandatov, po Kordiševem odhodu ostaja s štirimi poslanci. Kordiševa izključitev iz stranke marca letos je bila posledica očitkov o razdiralnem delovanju, kar pa je sam zavrnil kot poskus utišanja.