Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ugotovila, da je ljubljanska svetnica Nada Verbič kršila zakon o nasprotju interesov. Kot članica komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je namreč glasovala za svoj lastni vnos v svet Lutkovnega gledališča Ljubljana, kar je sprožilo nasprotje interesov, so sporočili iz KPK. Zaradi tega je Verbičeva prejela opomin in globo v višini 400 evrov, saj je s tem kršila določbe Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Postopek sprožen na podlagi prijave o imenovanjih mestnih svetnikov
KPK je postopek začela aprila 2024, potem ko so prejeli prijavo, ki je izpostavila očitke glede imenovanja mestnih svetnikov na funkcije v organih vodenja javnih podjetij v lasti Mestne občine Ljubljana (MOL). V postopku so preučili ustrezno dokumentacijo komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ter ugotovili, da je Verbičeva decembra 2023 glasovala za sprejem sklepa, s katerim se je predlagalo njeno lastno imenovanje v svet Lutkovnega gledališča Ljubljana, skupaj z drugimi kandidati.
KPK pojasnjuje, da Verbičeva pred glasovanjem ni izstopila iz postopka, niti ni obvestila drugih članov komisije o morebitnem nasprotju interesov, kar je pomenilo, da je glasovala v lastnem interesu.
Komisija opozarja na pomen izogibanja nasprotju interesov v javnih funkcijah
Po mnenju komisije so bili izpolnjeni vsi pogoji za nasprotje interesov: Verbičeva je imela zasebni interes, saj bi ji članstvo v svetu javnega zavoda prineslo nepremoženjsko in potencialno premoženjsko korist, prav tako pa so okoliščine glasovanja (odločanje o lastnem imenovanju) nakazovale, da je njen zasebni interes vplival na njeno nepristranskost pri opravljanju javnih nalog.
KPK še poudarja, da je glasovanje o lastnem imenovanju ena najpogostejših situacij, ki lahko povzročijo nasprotje interesov.
Ugotovitve postale pravnomočne brez tožbe Verbič
Čeprav je Verbičeva trdila, da njena izločitev ne bi spremenila izida glasovanja, saj so vsi drugi člani komisije glasovali za sklep, komisija opozarja, da morajo uradne osebe vedno paziti na morebitna nasprotja interesov, ne glede na vpliv na izid glasovanja.
Komisija za preprečevanje korupcije še poudarja, da je preprečevanje nasprotja interesov ključno za ohranjanje zaupanja v pravno državo, transparentnost in pravičnost pri odločanju o javnih zadevah in razpolaganju z javnimi sredstvi.
Na svoji spletni strani bo KPK objavila celoten primer, vključno z izjasnitvijo Verbičeve, kot to zahteva zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotovitve so postale pravnomočne, saj Verbičeva ni vložila tožbe zoper njih v upravnem sporu, še poroča STA.