Aktualno

Študenti v Beogradu in Novem Sadu blokirali javni radioteleviziji RTS in RTV

V ponedeljek zvečer so študenti v Beogradu in Novem Sadu blokirali sedeža srbske in vojvodinske javne radiotelevizije, RTS in RTV. Gre za še enega v nizu protestov proti javnim medijem zaradi nezadovoljstva nad njihovim poročanjem o študentskih akcijah, poročajo srbski mediji.

Blokada stavbe RTV v Novem Sadu se je po prihodu policije v zgodnjih jutranjih urah končala, medtem ko se protest pred sedežem RTS v Beogradu nadaljuje, poroča portal N1 Srbija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by N1 Srbija (@n1srbija_)

Trajanje protesta

Študenti niso napovedali, kako dolgo bodo vztrajali, so pa poudarili, da je bil povod za protest tišina javnih servisov o študentih, ki s kolesi potujejo proti Strasbourgu. “Niso poročali o naših kolesarjih, ki so že več dni na poti do Strasbourga. O njih niso pripravili niti enega dostojnega prispevka,” je med protestom v Novem Sadu opozorila ena od protestnic, navaja N1.

S kolesi do Strasbourga

Več deset študentov se je v začetku meseca s kolesi odpravilo proti sedežu Sveta Evrope in Evropskemu parlamentu v Strasbourgu, kjer želijo opozoriti na študentske zahteve in razmere v Srbiji. Po ocenah novinarja srbske televizije Nova TV, ki jih spremlja na poti, naj bi na cilj prispeli že danes zvečer.

Že tretja blokada sedeža RTS

RTS je v današnjem sporočilu za javnost blokade označila za nezakonite in nedopusten pritisk na delovanje javnega servisa. Opozorili so, da gre že za tretjo blokado sedeža RTS, s čimer naj bi študenti onemogočali nemoteno delo medija. Poudarili so tudi, da na RTS redno poročajo o vseh relevantnih temah, “vključno z novicami o študentskih blokadah in akcijah, kot je protestna vožnja proti Strasbourgu”.

Študentski protesti v Srbiji so se začeli 1. novembra lani, ko je na železniški postaji v Novem Sadu padel nadstrešek in terjal 16 življenj. Od takrat študenti izvajajo različne protestne akcije, s katerimi zahtevajo odgovornost za žrtve, objavo vseh dokumentov o prenovi postaje in kaznovanje odgovornih. Protesti so se sčasoma razširili v širši izraz nezadovoljstva zaradi korupcije, represije, omejevanja svobode medijev in spodkopavanja pravne države, poroča STA.

Delitve: