AktualnoPolitika

Predstavniki delovne skupine vlado pozivajo k uveljavitvi sprememb zakona o socialnem varstvu

Predstavniki delovne skupine za pripravo sprememb zakona o socialnem varstvu in Inštitut 8. marec so premierja Roberta Goloba in pristojne ministre pozvali k spremembi zakona o socialnem varstvu. Bojijo se namreč, da sprememb ne bo mogoče sprejeti v tem mandatu, če zakonski predlog ne bo kmalu v javni obravnavi.

Delovna skupina zaključila oblikovanje zakonodajne rešitve

Kot je na novinarski konferenci pojasnila Andreja Rafaelič iz Inštituta RS za socialno varstvo, je ministrstvo za solidarno prihodnost delovni skupini naložilo oblikovanje zakonodajne rešitve za vzpostavitev nove socialnovarstvene storitve podpore v skupnosti za uporabnike posebnih in ostalih socialnovarstvenih zavodov. Kot je poudarila, se je ministrstvo zavezalo, da bo navedeno v spremembah zakona o socialnem varstvu uredilo do konca marca. Ker je delovna skupina svoje delo zaključila, zdaj spodbujajo vlado, še posebej ministra Maljevca, ministra Mesca ter ministrico Prevolnik Rupel, da predlog zakona nemudoma pošljejo v zakonodajni postopek in poskrbijo za sprejem sprememb.

Pozivu se je pridružil tudi Inštitut 8. marec

Kot je izpostavila Sanja Jablanović iz Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja, so danes številni z oviranostmi in njihove družine soočene s sistemsko praznino, ker jim ni zagotovljena ustrezna podpora v domačem okolju. Poudarila je tudi, da nas k spoštovanju pravice do življenja vseh oseb z oviranostmi zavezujejo mednarodni dokumenti, kot je Konvencija o pravicah invalidov. Pozivu se je pridružil tudi Inštitut 8. marec, njegova direktorica Nika Kovač meni, da je nedopustno, da nekaterim družbenim skupinam sistemsko kršimo osnovne človekove pravice.

Kaj bi prinesla sprememba zakona?

Sprememba zakona bi prinesla odmik od institucionalnega varstva, boljše pogoje uporabnikom za prejemanje sodobnih oblik podpore v skupnosti, zaposlenim v zavodih in nevladnih organizacijah pa boljše pogoje dela. Državni zbor je 28. marca sicer sprejel novelo zakona o socialnem varstvu, ki med drugim ureja krizne namestitve za starejše, mlajše invalidne osebe, posameznike z motnjami v duševnem in telesnem razvoju ter za ljudi z drugimi oviranostmi. Vendar pa takrat v novelo niso vključili podpore skupnosti, češ da to ni možno, kot je pojasnila Rafaelič.

Delitve: