Ministrstvo za kmetijstvo je zaključilo javno obravnavo zadnjih sedmih osnutkov zakonov iz paketa kmetijske zakonodaje, ki so bili v javnosti od konca januarja. Na predloge je prejelo več kot 1450 pripomb, med katerimi so številne tudi upoštevali. Ministrstvo pričakuje, da bodo predlogi v vladni obravnavi že maja.
Kje je bilo največ pripomb?
Največ odzivov – več kot 550 – je prejel osnutek krovnega zakona o kmetijstvu. Pripombe so se nanašale na definicijo kmetijske dejavnosti, razvrstitev kmetij glede na prihodek, vlogo sveta za kmetijstvo, poenostavitve postopkov ter novosti, kot je evidenca porabe energije v kmetijstvu. Ministrstvo je med drugim ohranilo svet za kmetijstvo in ga prenovilo za boljše vključevanje deležnikov ter dodalo cilje trajnostnega razvoja. Uveden je tudi predlog za ustanovitev sveta za znanje in inovacije, podaljšano je obdobje paše na planinah, prenovljena je razvrstitev kmetij ter predlagane višje meje za dopolnilne dejavnosti. Dodani so registri za industrijsko konopljo in sadje.
V okviru osnutka zakona o hrani je bilo podanih približno 100 pripomb, na zakon o varni hrani in krmi pa 200. Del pripomb je bil vsebinskih, druge so bile redakcijske ali so zahtevale dodatna pojasnila. Ministrstvo bo skušalo upoštevati čim več mnenj, ob tem pa poudarja, da zakonodaja ne sme biti v neskladju s pravili EU.
Pri zakonu o zdravju živali so pripombe podale predvsem strokovne in nevladne organizacije. Te so se nanašale zlasti na strukturo zakona, ki mora slediti zahtevam EU uredb.
Na novelo zakona o kmetijskih zemljiščih je prispelo 195 pripomb, zlasti glede odškodnin ob spremembi namembnosti in agrofotovoltaike, kjer so se mnenja razhajala glede obsega dopustne rabe.
Novela zakona o gozdovih je prejela 34 komentarjev in 29 pisnih pripomb, številne so bile upoštevane, zato večjih sprememb v nadaljevanju ni predvidenih.
Kmalu konec reje kokoši v kletkah?
Na osnutek novele zakona o zaščiti živali, ki med drugim predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, je medtem prispelo 350 pripomb. Kot so izpostavili na kmetijskem resorju, so bili pripombe, predlogi in mnenja vsebinsko zelo raznoliki, pri čemer so različni deležniki in skupine deležnikov pogosto na nasprotnih bregovih. Ministrstvo je med pripombami med drugim upoštevalo tiste glede odgovornega lastništva in označevanja psov in mačk ter do neke mere predloge v poglavju o ravnanju z zapuščenimi živalmi, poroča STA.
Del zakonodajnega svežnja je že v medresorskem usklajevanju, dokončno sprejetje pa je odvisno od nadaljnjih postopkov. Ministrstvo si prizadeva, da bi bil celoten paket obravnavan na vladi že v maju.