Aktualno

Papež pred zaobljubo opravljal mnoge poklice, a najbolj preseneča to, da je bil …

Medtem ko se svet te dni poslavlja od papeža Frančiška, na plano prihajajo zanimive podrobnosti iz njegovega življenja pred duhovništvom in papeštvom, ki dokazujejo, kako preprost človek je zares bil.

Preden je postal duhovnik in sprejel ime Frančišek, se je imenoval Jorge Mario Bergoglio. Rodil se je 17. decembra 1936 v Buenos Airesu v Argentini.

13. decembra 1969 je bil posvečen v duhovnika v jezuitskem verskem redu. V času brutalne diktature v Argentini v sedemdesetih letih 20. stoletja je kot provincialni predstojnik vodil red v Argentini.

Od varnostnika v nočnem klubu do duhovnika

Dolgo preden se je povzpel na čelo Katoliške cerkve, je papež Frančišek opravljal različna skromna dela. V govoru v cerkvi v Rimu leta 2013 se je spominjal pometanja tal kot hišnik, dela v kemijskem laboratoriju, poučevanja na srednji šoli in celo dela kot varnostnik v klubih, kjer se je “ukvarjal” s problematičnimi obiskovalci.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RocaHistory (@rocahistory)

Papež Frančišek je sicer pred duhovništvom obiskoval srednjo tehnično šolo in zatem diplomiral kot kemijski tehnik, kasneje pa je študiral na filozofski in teološki fakulteti v San Miguelu in postal profesor teologije.

Kaj je spremenilo njegovo srce in ga spodbudilo k duhovnosti?

V pogovoru o tem je nekoč povedal, da je življenjsko pomembna spoved pri duhovniku, ki ga prej ni poznal, spremenila njegov življenjski nazor. Takrat je odkril svoj poklic v duhovništvo.

Plesalec tanga

Jorge Mario Bergoglio je bil znan po tem, da je, preden je postal duhovnik, rad plesal tango. Pogosto je govoril o svoji ljubezni do tega plesa, ki je bil v Argentini priljubljena oblika zabave. Papeževo zgodnje življenje je bilo bogato s kulturnimi vplivi, tango pa je bil pomemben del njegove mladosti.

Svojo preprostost je prenesel tudi v papeštvo

Nesporno privlačen je bil njegov sloves preprostega človeka – princa Cerkve, ki se je odločil živeti v preprostem stanovanju namesto v nadškofijski palači, ki se je odpovedal limuzini s šoferjem in se na delo raje vozil z avtobusom ter si sam pripravljal obroke.

Delitve: