Aktualno

Spremembe pri zaračunavanju omrežnine: Oprostitev plačila presežne moči postaja trajna

Agencija za energijo nadaljuje analize in načrtuje, da bo do konca junija predstavila posodobitve metodologije za obračunavanje omrežnine.

Z danes objavljeno spremembo področnega akta v uradnem listu, ki bo začela veljati v četrtek, je Agencija za energijo odpravila prehodna obdobja, v katerih uporabnikom, ki ne spremenijo določene obračunske moči, ni bilo treba plačevati morebitne presežne moči. Ta oprostitev bo odslej trajna.

Poenostavitev obračuna za uporabnike

Agencija je sprejela novelirani akt o metodologiji obračunavanja omrežnine za elektrooperaterje. Po novem se uporabnikom, ki ne spreminjajo dogovorjene obračunske moči, presežena moč ne bo zaračunavala. Prej je bila oprostitev določena časovno omejeno – za gospodinjske odjemalce z močjo do 43 kW med 1. oktobrom 2024 in 30. septembrom 2026, za male poslovne odjemalce pa med 1. januarjem in 31. decembrom 2025. Z novim pravilnikom bo to izvzeto iz časovne omejitve in trajno veljalo.

“Z omenjeno spremembo se poenostavlja obračunavanje omrežnine, hkrati pa se odpravlja negotovost uporabnikov glede morebitnih dodatnih stroškov ob nenamerni prekoračitvi dogovorjene moči po koncu prehodnega obdobja,” so pojasnili v današnjem sporočilu za javnost.

Agencija je spremembe pripravila tudi kot odziv na sklepe Državnega zbora iz novembra lani, ko je napovedala stalno spremljanje učinkov nove metodologije, zlasti glede presežnih moči, ter možne prilagoditve po koncu zimske sezone.

Večja preglednost za uporabnike

Svet agencije je 17. aprila potrdil akt, ki določa tudi, da mora elektrooperater uporabnike mesečno obveščati o morebitnih prekoračitvah dogovorjene obračunske moči ter o stroških, ki bi jih imeli, če bi se presežna moč zaračunavala.

Obenem je Agencija za energijo danes objavila tudi spremembe akta o metodologiji za določanje regulativnega okvira za elektrooperaterje. Spremembe vključujejo prilagoditve kriterijev za priznanje stroškov delovanja in vzdrževanja zaradi višje inflacije v letih 2022 in 2023 ter dopolnjene kazalnike uspešnosti elektrooperaterjev, zlasti glede vlaganj v pametna omrežja. Posodobljene so bile tudi nekatere procesne določbe.

Pričakovane nove spremembe do poletja

Agencija nadaljuje zbiranje podatkov in pripravo analiz za prihodnje spremembe metodologije obračunavanja omrežnine, ki jih namerava javnosti predstaviti do konca junija.

Novi sistem sprožil številne odzive

Novi sistem obračunavanja omrežnine, ki velja od 1. oktobra 2024, je povzročil precejšnje razburjenje. Vpeljal je zimsko in poletno sezono ter pet časovnih blokov, kar pomeni, da je najvišja omrežnina zaračunana v času največje obremenitve omrežja. Cilj sprememb je spodbuditi bolj enakomerno rabo električne energije in pravičnejšo porazdelitev stroškov – vsak naj bi plačal glede na to, koliko obremenjuje omrežje.

Spomnimo: Posledice in odzivi

Nekaterim uporabnikom – denimo gospodinjstvom s sončnimi elektrarnami v shemi neto meritev – so se stroški občutno zvišali. Državni zbor je zato znižal omrežnino v najdražjem časovnem bloku za januar in februar, torej za konec zimske sezone.

Vlada je napovedala spremembe sistema do naslednje zimske sezone in predlagala zakon o oskrbi z električno energijo, ki naj bi jasneje določil načela metodologije za obračun omrežnine. Sistem naj bi spodbujal obnovljive vire, samooskrbo in uvajanje sprememb postopno, ob upoštevanju preprostosti, pravičnosti in sorazmernosti.

Koalicija je medtem agenciji očitala, da novi sistem kaznuje uporabnike, ki vlagajo v zelene tehnologije. Sistem naj bi bil preveč zapleten, spremembe pa bi bilo treba uvajati postopoma.

Zaradi posledic za poslovanje podjetij je Državni svet poslal novi sistem v presojo Ustavnemu sodišču.

Delitve: