Med 22. in 24. aprilom je bilo v državnem zboru dogajanje pestro. 22. aprila se je začela seja s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu, slednji je tudi opravil nagovor ob začetku razprave o deklaraciji o usmeritvah za delovanje Slovenije v institucijah EU za obdobje do junija 2026. Seja se je 23. aprila nadaljevala z interpelacijo o delu in odgovornosti vlade, 24. aprila pa so med drugim obravnavali tudi kopice predlogov in novel zakonov.
Premier Golob je odgovarjal na poslanska vprašanja
Kot je v torek, 22. aprila na seji DZ s poslanskimi vprašanji zagotovil predsednik vlade Robert Golob, bo večina reform potrjenih v tem mandatu. Ob tem za velik uspeh šteje, da so spremembe usklajene s socialnimi partnerji. S tem je odgovoril na očitke vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Anžeta Logarja, da vlada ni storila tistega, kar je obljubila volivcem.
Na seji DZ je Logar očital, da vlada v zadnjem mandatu hiti s spremembami in spomnil na neizpolnjene obljube iz koalicijskega sporazuma. Kot je odvrnil Golob, so ob nastopu vlade napovedali, da je koalicijska pogodba pripravljena za dva mandata. Napovedali so osem reform, nekatere namenoma zaostajajo, nekatere pa so že potrjene, je povedal Golob. Izpostavil je področje zdravstva, po njegovem mnenju se je zdravstveni sistem zaradi neukrepanja prejšnjih vlad načrtno razgrajeval. Logarju je očital, da si prizadeva za privatizacijo zdravstva, kar pa je ta ostro zavrnil.
Med reformami, ki so že ali pa še bodo izvedene, je Golob izpostavil še plačno reformo, reformo stanovanjske politike, reformo šolstva, reformo znanosti in vlaganje v inovacije ter pokojninsko reformo. Logar mu je očital, da so vse naštete reforme narejene na pol ali pa še to ne. Opomnil je še, da ima Golob odprti dve zadevi, ki ju preiskuje Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), ter da verjame, da bo v primeru ugotovitve kršenja zakona o integriteti in preprečevanju korupcije odstopil kot predsednik vlade. Slednje je v dvorani DZ sprožilo buren odziv, k spoštljivosti je pozvala tudi predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.
Deklaracija o usmeritvah za delovanje Slovenije v EU
Premier Robert Golob je v torek na seji DZ ob predstavitvi predloga deklaracije o usmeritvah za delovanje Slovenije v EU v obdobju med januarjem 2025 in junijem 2026 poudaril, da so minili časi, ko se je lahko EU na področju varnosti in gospodarstva zanašala na partnerje po svetu. Pri tem je bil posredno kritičen do ZDA, med prednostnimi nalogami Slovenije v okviru EU pa je med drugim izpostavil konkurenčnost evropskega gospodarstva, krepitev kapitalske unije, vlaganje v znanje ter krepitev varnosti in odpornosti. Deklaracijo sta na svojih sejah v februarju že potrdila oba pristojna odbora, in sicer za zunanje zadeve in zadeve EU. Poslanske skupine so večinsko izrazile podporo predlogu deklaracije, so pa bile tudi kritične, saj naj bi bila presplošna in da ni posodobljena v skladu s spremenjenimi geopolitičnimi razmerami.
Maratonska razprava o interpelaciji vlade
23. aprila je v DZ potekala razprava o interpelaciji vlade, ki jo je zaradi izjav premierja Roberta Goloba o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. Maratonska seja, ki je trajala dobrih 14 ur in se zaključila malo po polnoči, je s 30 glasovi za in 43 proti prinesla zavrnitev sklepa, po katerem bi DZ predlagal vladi, naj predčasno zaključi svoj mandat.
V razpravi so opozicijski poslanci koaliciji očitali mrtvi tek, zavajanja in laži, koalicija pa je vračala s stališčem, da je šlo pri interpelaciji za farso, s katero je želela opozicija očrniti dosežke vlade. SDS je aktualno vlado označil za neučinkovito, operativno vedno manj sposobno in da po treh letih nima česa pokazati. Interpelacijo so vložili zaradi premierjeve izjave, da je vlada pod vodstvom Janeza Janše leta 2012 ob izpeljavi tedanje pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov. Iz tega po Golobovih besedah izhaja problem zdajšnjih upokojencev, saj jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj. Na drugi strani je poslanec Svobode Aleš Lipičnik razpravo označil za nestrukturirano, nesmiselno in žaljivo. Kot največji dosežek aktualne vlade je izpostavil vrnitev v normalnost, česar po njegovem mnenju predlagatelji niso sposobni.
Robert Golob je v odgovoru na interpelacijo dejal, da gre za eno v nizu potez opozicije, katerih cilj je zavlačevanje in blokada. Ob tem je spomnil na nekaj ukrepov, ki jih je aktualna vlada uvedla, prav tako pa nekaj očitanih neresnic s strani opozicije, ki so se izkazale za resnične. Predstavil je tudi svojo vizijo za Slovenijo do leta 2030, ki ga ima vlada v naslednjem mandatu, če jo bodo volivci ponovno izvolili, namen graditi na štirih stebrih. Prvi in najpomembnejši je socialna država po meri Slovenk in Slovencev, drugi je gradnja države in družbe znanja , tretji je gospodarstvo in konkurenčnost Slovenije, četrti pa obramba in varnost.

Danes se nadaljuje obravnava predlogov in novel zakonov
24. aprila so poslanci obravnavali število predlogov in novel zakonov.
V prvi obravnavi so v opozicijskih poslanskih skupinah napovedali podporo predlagani noveli pokojninskega zakona. Ta bi na predlog NSi omogočil prejemanje polne pokojnine zaposlenim za polni delovni čas. V koaliciji so proti predlagani noveli pokojninskega zakona in se strinjajo, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo in da dvojni status ne bi prispeval k dvigu najnižjih pokojnin.
DZ je opravil tudi drugo obravnavo predloga novele zakona o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev ter o zapisovalni opremi v cestnih prevozih. Predlog za večji nadzor nad tem podpirajo v koaliciji, v NSi se bodo pri glasovanju danes napovedano vzdržali, v SDS pa mu ne bodo nasprotovali.
Vlada je sprejela predlog novele zakona o zaščiti živali, ki predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah. Pri tem država napoveduje pomoč rejcem pri prehodu na alternativne načine reje. Zakon predvideva tudi obvezno čipiranje mačk in spremenjen način financiranja zavetišč, kjer se med drugim uvaja rejništvo živali.
Kasneje so poslanci v DZ obravnavali predloga novele zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih in novele zakona o socialno varstvenih prejemkih, ki so jih za ureditev romskih vprašanj vložili v NSi. Podporo predlogoma so napovedali skupina nepovezanih poslancev, NSi, SDS in SD, nasprotujejo pa jima v Levici in Svobodi.
Nazadnje so v DZ obravnavali še dopolnila k predlogu zakona o medijih, ki predvideva državne pomoči medijem in preprečuje medijsko koncentracijo. Dopolnila, ki so jih vložile koalicijske poslanske skupine, poslanci SDS, poslanci NSi in poslanska skupina nepovezanih poslancev, bodo v okviru glasovanj obravnavana danes.