AktualnoPolitika

“Papež Frančišek je bil vest sveta, njegov glas je segal daleč preko meja Cerkve”

Predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob sta se danes udeležila pogreba papeža Frančiška v Vatikanu. Po pogrebu sta v ločenih izjavah za medije izpostavila čut pokojnega papeža za sočloveka. Izrazila sta tudi upanje, da bo papeževo sporočilo prispevalo h koncu vojn in miru v svetu.

Papež Frančišek je bil vest sveta, njegov glas je segal daleč preko meja Cerkve, segal je do človeka, posebej do tistega človeka, ki je največkrat preslišan,” je dejal premier. Dodal je, da je papež ves čas dosledno zagovarjal milost in sočutje, po čemer se je razlikoval od marsikaterega papeža doslej.

Zapomnili si ga bomo kot človeka, ki je videl sočloveka, ki je delal za mir,” pa je dejala dejala predsednica republike. Dodala je, da mu miru ni uspelo doseči, da pa upa, da bo njegovo sporočilo “prišlo na srce in dušo tistim, ki se danes pogajajo za mir na svetu“.

Predsednica republike je tudi potrdila, da je ob robu pogreba srečala ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegovo soprogo Melanio. “Vesela sem, da sem lahko obema stisnila roko,” je dejala.

Papeža Frančiška pokopali v rimski baziliki Marije Snežne

Papeža Frančiška so po pogrebni slovesnosti na Trgu svetega Petra in sprevodu po rimskih ulicah pokopali v baziliki Marije Snežne, je sporočil Vatikan. Pokopu je prisostvovalo več cerkvenih dostojanstvenikov in članov Frančiškove družine. V Vatikanu in Rimu se je od njega poslovilo skupno okrog 400.000 ljudi.

Od papeža, ki je star 88 let umrl v ponedeljek, so se dopoldne poslovili na pogrebnem bogoslužju na Trgu svetega Petra. Nato so njegovo krsto v sprevodu prepeljali do nekaj kilometrov oddaljene bazilike Marije Snežne, ki si jo je sam izbral za kraj zadnjega počivališča. Slovesnosti v Vatikanu se je po oceni oblasti udeležilo približno 250.000 ljudi, še 150.000 jih je spremljalo sprevod po rimskih ulicah, po katerih so njegovo krsto prepeljali v predelanem papamobilu.

Imel je preproste želje

V baziliki so nato Frančiška brez prisotnosti televizijskih kamer pokopali v preprostem grobu z napisom Franciscus na nagrobnem kamnu. Ob pokopu bo po napovedih Vatikana prisoten kardinal komornik Kevin Farrell in še nekaj drugih kardinalov.

Zadnje počivališče papeža Frančiška bo preprost grob iz marmorja blizu oltarja svetega Frančiška, v stranski ladji bazilike Marije Snežne, v kateri je pokopanih že sedem papežev. Leži tudi blizu kapele, v kateri je znamenita ikona Marije, imenovana Salus Populi Romani (Rešiteljica rimskega ljudstva), pred katero je Frančišek pogosto molil.

Nad grobom visi replika Frančiškovega naprsnega križa, na nagrobnem kamnu, ki pokriva grob, pa je zgolj zapis Franciscus, papeževo ime v latinščini. Verniki bodo lahko grob obiskali že v nedeljo.

STA

Delitve: