Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je Državni zbor potrdil 30. januarja 2025, ureja pravico do dodatka k pokojnini za upokojene umetnike z izjemnimi dosežki. Namen zakona je nadomestiti zastareli zakon iz leta 1974 in uvesti jasna ter pravična merila za podeljevanje teh dodatkov.
Ključne določbe zakona
- Upravičenci: Upokojeni slovenski državljani, ki so prejeli bodisi Prešernovo nagrado za življenjsko delo (100 % dodatek) bodisi nagrado Prešernovega sklada ali državno odlikovanje za umetnost ter vsaj še eno priznanje iz seznama 23 nacionalnih ali mednarodnih nagrad (50 % dodatek).
- Višina dodatka: Dodatki znašajo 50 % ali 100 % razlike med obstoječo pokojnino upravičenca in najvišjo možno starostno pokojnino za 40 let delovne dobe. To pomeni, da lahko znašajo med 1.200 in 2.400 evrov mesečno.
- Financiranje: Dodatki se izplačujejo iz državnega proračuna, ne iz pokojninske blagajne .
- Prenos pravice: Pravica do dodatka ni prenosljiva na vdovce ali druge družinske člane.
- Javna evidenca: Zakon predvideva vzpostavitev javne evidence upravičencev.
Polemike in referendum
Zakon je sprožil različna mnenja. Podporniki poudarjajo, da zakon prinaša preglednost in pravičnost v sistem podeljevanja dodatkov. Nasprotniki, zlasti iz vrst SDS, trdijo, da zakon uvaja neupravičene privilegije za peščico umetnikov in politizira podeljevanje nagrad. Zaradi teh pomislekov je bil razpisan zakonodajni referendum, ki bo potekal 11. maja 2025.
V referendumsko kampanjo glede zakona o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke je vključenih 12 organizatorjev. Referendumsko vprašanje se bo glasilo: “Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji 30. 1. 2025?”
Kakšna so stališča?
SD, Piratska stranka Slovenije in Društvo Asociacija so opredeljeni za, medtem ko so NSi, Zeleni Slovenije, Stranka Glas upokojencev, SDS, Nova socialdemokracija, SLS in Fokus proti. Levica in Gibanje Svoboda pozivata k bojkotu referenduma.
Glavni argumenti zagovornikov zakona
Novi zakon prinaša jasna, transparentna in pravična merila za dodeljevanje dodatkov, odpravlja zastarelo ureditev iz leta 1974 in zmanjšuje politični vpliv pri podeljevanju. Hkrati daje večjo vlogo strokovnim komisijam in decentralizira odločanje.
Glavni argumenti nasprotnikov zakona
Zakon podeljuje privilegije majhni skupini, medtem ko večina upokojencev živi v revščini, uvaja dodatne javnofinančne obveznosti in ruši enakost v pokojninskem sistemu. Naprotniki prav tako opozarjajo na politično zlorabo pokojninskih dodatkov in potrebo po celostni pokojninski reformi.
Argumenti za bojkot
Referendum, ki ga nekateri označujejo kot politično zlorabo, predvsem s strani SDS, bi volivci bojkotirali kot izraz nasprotovanja nepotrebnemu trošenju javnega denarja, pri čemer jih organizatorji pozivajo, naj dan raje preživijo z družino, v naravi ali ob kulturnih dejavnostih.