Evropska unija bo do leta 2027 v prizadevanjih za privabljanje raziskovalcev namenila 500 milijonov evrov. Nov sveženj je danes na znanstveni konferenci na pariški univerzi Sorbona napovedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Znanost je naložba
“Znanost je naložba – ponuditi moramo prave pobude. Zato danes napovedujem nov finančni sveženj v višini 500 milijonov evrov za obdobje 2025–2027, da bi Evropa postala magnet za raziskovalce. To bo pomagalo pri podpori najboljšim raziskovalcem in znanstvenikom iz Evrope in vsega sveta,” je, kot poroča STA, poudarila v nagovoru.
Superprojekti in dodatki za selitev v Evropo
Sveženj je del širše pobude Izberi Evropo, s katero želi EU povečati svojo privlačnost za znanstveno odličnost. Med drugim bo v okviru Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) vzpostavila sedemletne “superprojekte”, ki bodo najbolj perspektivnim raziskovalcem omogočili dolgoročnejše načrtovanje in stabilno delovno okolje.
Von der Leyen je pojasnila, da raziskovalci, ki se preselijo v Evropo, že zdaj prejmejo dodatek poleg sredstev za projekt. V letošnjem letu bo ta dodatek podvojen, sama pa si bo prizadevala, da bo tako ostalo tudi v prihodnjih dveh letih.
Več podpore mladim znanstvenikom
Poleg tega bo Evropska komisija okrepila podporo znanstvenikom na začetku kariere – ti bodo lahko računali na višjo finančno pomoč in daljše pogodbe, če se odločijo za raziskovanje v Evropi.
Cilj: 3 % BDP za raziskave do leta 2030
Predsednica komisije je ob tem poudarila tudi dolgoročne cilje: “Na srednji in dolgi rok si bomo skupaj z državami članicami prizadevali, da bi do leta 2030 dosegli cilj treh odstotkov bruto domačega proizvoda za naložbe v raziskave in razvoj.”
Oster odziv na skepticizem do znanosti
Von der Leyen je bila obenem kritična do tistih, ki dvomijo o pomenu znanosti: “Naložbe v temeljno, svobodno in odprto znanost so pod vprašajem. Kako zelo napačna presoja.”
Macron neposredno o ZDA in Trumpu
Francoski predsednik Emmanuel Macron je bil v svojih izjavah še bolj neposreden, ko je ost kritike usmeril proti ZDA in predsedniku Donaldu Trumpu.
“Nihče si ni predstavljal, da bo ta velika globalna demokracija, katere gospodarski model je tako zelo odvisen od svobodne znanosti (…), storila takšno napako,” je dejal. “Zavračamo to, da katera koli vlada narekuje, kaj se lahko raziskuje in česa ne.”
Konferenca za privabljanje ameriških znanstvenikov
Z nagovoroma von der Leyen in Macrona se je zaključila konferenca Izberi Evropo za znanost, katere cilj je privabiti vrhunske raziskovalce, zlasti iz ZDA, kjer znanstveniki zaradi politike aktualne administracije vse pogosteje naletijo na ovire pri svojem delu.