Gospodarstvo

Za zavrnitev zakona bo na referendumu potrebnih vsaj 338 tisoč glasov proti

Na nedeljskem zakonodajnem referendumu o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke bo lahko glasovalo 1.692.455 volilnih upravičencev, kažejo podatki ministrstva za notranje zadeve, ki jih je konec aprila objavila Državna volilna komisija (DVK). To pomeni, da bo za zavrnitev zakona moralo proti glasovati najmanj 338.491 volivcev.

Ustavna pravila o veljavnosti referenduma

Po ustavnih spremembah iz leta 2013 je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina tistih, ki so veljavno glasovali, in hkrati najmanj petina vseh volilnih upravičencev.

Struktura volilnega telesa

Kot je objavila DVK, je bilo 25. aprila v volilnih imenikih vpisanih 1.692.455 volivcev – 1.581.100 s stalnim prebivališčem v Sloveniji in 111.355 v tujini. Ker število upravičencev določa tudi kvorum za zavrnitev zakona, trenutno znaša ta prag 338.491 glasov proti.

Kvorum se lahko še spremeni

Predsednik DVK Peter Golob je na novinarski konferenci dejal, da se bo ta številka sicer še nekoliko spremenila, a ne bistveno. Ministrstvo bo po referendumu še posodabljalo podatke o volivcih, ki so umrli med pripravo imenikov in dnevom glasovanja. Končno število volilnih upravičencev se bo določilo osmi dan po glasovanju, nato pa bo ministrstvo podatke posredovalo DVK.

Objava rezultatov in časovnica

Prvi delni izidi glasovanja bodo znani v nedeljo po 19.30. V ponedeljek bodo dodani še rezultati glasovanja po pošti iz Slovenije, 19. maja pa še glasovi iz tujine in diplomatsko-konzularnih predstavništev. Zaradi preverjanja kvoruma bodo uradni izidi znani nekoliko pozneje. DVK bo končni rezultat potrjevala med 22. in 30. majem, nato pa bo izid objavljen v Uradnem listu.

Zavrnitveni kvorum do zdaj dosežen le dvakrat

Od uvedbe kvoruma za zavrnitev zakona je bilo po tem postopku izpeljanih osem zakonodajnih referendumov. Uspešno je bil zakon zavrnjen le dvakrat – leta 2015 (novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih) in leta 2021 (novela zakona o vodah). Slednji referendum je dosegel eno najvišjih volilnih udeležb, saj se ga je udeležilo 46,5 odstotka volilnih upravičencev.

Delitve: