Aktualno

V Sloveniji zaznamujemo 80. obletnico dneva zmage in konca 2. svetovne vojne

Danes v Sloveniji zaznamujemo 80. obletnico dneva zmage in konca druge svetovne vojne. Slednja se je v Evropi končala 8. maja pozno zvečer, ko so zavezniki prejeli brezpogojno predajo nacistične Nemčije. V nekaterih državah vzhodne Evrope, na primer v Rusiji, dan zmage obeležujejo 9. maja, saj je v tem času ura pri njih že odbila polnoč.

NOB Slovenija prejela zlati red

Tako je včeraj, 8. maja, v predsedniški palači potekala slovesnost v počastitev 80. obletnice konca 2. svetovne vojne. Na njej je predsednica republike Nataša Pirc Musar zvezi združenj borcev za vrednote NOB Slovenije vročila zlati red za izjemne zasluge pri ohranjanju zgodovinskega spomina, za odpor in obstoj slovenskega naroda ter za dolgoletno skrb za vrednota boja proti fašizmu in nacizmu. Slovesnosti so se udeležili tudi partizani, ki so branili domovino in soustvarili temelje svobodne države.

V utemeljitvi odlikovanja piše, da ustanovitev zveze NOB med drugim kaže, da so območje takratne Jugoslavije ob pomoči zavezniških sil skoraj v celoti osvobodili domači partizani. Kot je povedala predsednica, je zveza zmogla preseči boleče rane preteklosti in je večkrat obsodila izvensodne poboje, ki so jih po maju 1945 izvršile jugoslovanske oblasti. Hkrati se je zavzela za pomiritev in poudarila pomen neselektivnega obravnavanja zgodovine. Meni, da je skrb vzbujajoče, da se kot človeštvo od tragičnih izkušenj nismo dovolj naučili.

Slovesnost tudi v Mariboru

Slovesnost ob 80. obletnici konca 2. svetovne vojne je včeraj potekala tudi v Muzeju narodne osvoboditve v Mariboru. Poleg župana MOM Saše Arsenoviča in direktorice muzeja Simone Tripkovič je spregovorila tudi Sylvia Groneick, nemška veleposlanica v Sloveniji. V svojem govoru, ki ga je povedala v slovenščini, je izrazila spoštovanje do slovenskih žrtev nacističnega nasilja ter poudarila prizadevanje sodobne Nemčije za zgodovinsko odgovornost in sodelovanje.

Kot je povedala Tripkovič, so muzeji prostori spomina, ki nas opominjajo na ceno svobode. Posebej je izpostavila tudi prispevek generalmajorja Alojza Kajina, enega ključnih udeležencev narodnoosvobodilnega boja. Župan Arsenovič se je v svojem govoru dotaknil zgodovinskih posledic nacizma in opozoril na nevarnosti današnji političnih ekstremizmov. Dogodki, kot so obeležitev konca 2. svetovne vojne, nas po njegovem ne le opominjajo na preteklost, pač pa tudi spodbujajo k razmisleku o prihodnosti.

Številne prireditve v Ljubljani

Danes v Sloveniji zaznamujemo 80. obletnico dneva zmage, katero še posebej praznujejo v Mestni občini Ljubljana, saj je bila ta na današnji dan leta 1945 osvobojena. V ljubljanskih Stožicah bo danes potekala državna proslava, s katero želijo opozoriti na pomen miru v današnjih negotovih časih. Slavnostni govor bo imel premier Robert Golob, udeležili pa se je bosta tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar in ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Na Ljubljanskem gradu pa bo MOL dan zmage obeležila tudi s slavnostno sejo, na kateri bo župan Zoran Janković podelil občinska priznanja in nagrade. Naziv častna meščanka bo prejela igralka Milena Zupančič, častni meščan pa bo postal nekdanji predsednik republike Danilo Türk. Na Kongresnem trgu pa bo potekala prireditev V službi domovine – Dan zmage, na katerem bo ministrstvo za obrambo predstavilo nacionalno-varnostni sistem s Slovensko vojsko in Upravo RS za zaščito in reševanje.

Globalno je vojna trajala do 2. septembra 1945

2. svetovna vojna se je 9. maja 1945 končala s kapitulacijo Nemčije. Poraz sil osi je leta 1943 deloma napovedal že padec fašistične Italije, globalno pa se je vojna zaključila 2. septembra 1945 s kapitulacijo Japonske. Skupno je vzela več kot 70 milijonov življenj, prvič v zgodovini sodobnega vojskovanja je umrlo več civilistov kot vojakov. Po podatkih Inštituta za novejšo zgodovino je na ozemlju današnje Slovenije ob začetku vojne živelo 1.492.000 ljudi, zaradi nje pa jih je umrlo okoli 100.000. Na slovenskem ozemlju se je začela z letalskim bombardiranjem okolice Ljubljane 6. aprila 1941 in vdorom nemške vojske, končala pa z zadnjimi boji na evropskih tleh na Poljani, 15. maja 1945.

Delitve: