Gospodarstvo

Medicinske sestre na robu zmogljivosti: Pozivi k nujnim ukrepom

Ob današnjem mednarodnem dnevu medicinskih sester, ki letos poteka pod geslom Naše medicinske sestre, naša prihodnost: Skrb za medicinske sestre krepi družbeno blaginjo, mednarodni svet medicinskih sester poziva k večjim vlaganjem v zdravstveno nego. Poudarja, da je skrajni čas za izboljšanje delovnih pogojev in dobrega počutja medicinskih sester.

Nepogrešljive, a spregledane

“Medicinske sestre smo najštevilčnejša poklicna skupina v zdravstvu in temelj vsakega zdravstvenega sistema,” je ob dnevu poudarila Anita Prelec, predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije. Po njenih besedah politični odločevalci premalo cenijo njihov prispevek, kar dokazuje vse pogostejše zapiranje bolnišničnih oddelkov, nezasedene postelje v domovih starejših in odpovedi načrtovanih zdravstvenih obravnav – posledica pomanjkanja kadra.

“Če bo država še naprej zatiskala oči pred krizo in ne bo takoj ukrepala za zadržanje obstoječih kadrov ter privabljanje mladih v poklic, nas kot družbo čaka težka prihodnost,” opozarjajo v Zbornici – Zvezi.

Ob tej priložnosti so se zahvalili vsem medicinskim sestram, zdravstvenikom, tehnicam in tehnikom za njihovo predano, strokovno in srčno delo.

Globalna kriza z lokalnimi posledicami

Poročilo Mednarodnega sveta medicinskih sester z naslovom Ocena svetovne trajnosti delovne sile v zdravstveni negi opozarja na vse globljo svetovno krizo na področju zdravstvene nege. Med glavnimi razlogi so izgorelost, psihofizični pritiski, slabi pogoji, nizka plačila, pomanjkanje zaščite pred nasiljem na delovnem mestu in omejene možnosti za poklicni razvoj.

Poročilo pa ponuja tudi rešitve – ključna med njimi je povečanje vlaganj v zdravstveno nego, kar bi dolgoročno izboljšalo zdravje prebivalstva, okrepilo gospodarstva in povečalo odpornost družb.

Standardi ostajajo na papirju

V Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije izražajo razočaranje, da v preteklem letu kljub pripravljenim predlogom niso bili sprejeti standardi in normativi. Predsednica sindikata Slavica Mencingar meni, da gre za zavlačevanje, saj bi njihov sprejem pomenil tudi priznanje pomanjkanja kadra in zahteval ustrezno finančno valorizacijo deficitarnega poklica.

Praznovanje dneva medicinskih sester v URI Soča

S praznovanjem mednarodnega dne medicinskih sester so dogajanje obeležili tudi v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča, kjer so se zbrali zaposleni v zdravstveni negi. Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije Anita Prelec je ob tej priložnosti poudarila, da praznujejo vsi zaposleni v zdravstveni negi – medicinske sestre, tehniki, zdravstveniki in bolničarji negovalci – ter se jim zahvalila za njihovo predano delo. Ob tem je znova opozorila na perečo kadrovsko krizo in potrebo po dolgoročnih vlaganjih v izboljšanje delovnih pogojev ter dobrega počutja zaposlenih.

Kritika napačnih usmeritev in poziv k vlaganju v domači kader

Kot je dejala, so evropski in domači odločevalci sprejeli številne napačne, kratkoročne odločitve, med njimi tudi usmerjanje sredstev v oboroževanje namesto v zdravstveni sistem. Po njenem mnenju bi morali vlagati predvsem v domači kader, saj se izkušnje držav, ki so se zanašale na tujo delovno silo, niso izkazale za uspešne. Ključno je, da se zdravstvenim delavcem omogoči kakovostno mentorstvo, opolnomočen menedžment ter spodbudni pogoji za delo in razvoj.

Vodstvo URI Soča: “Zdravstveni delavci so ključni za rehabilitacijo pacientov”

Podporo in zahvalo so zaposlenim izrekli tudi direktor URI Soča Roman Jakič, strokovna direktorica Katja Groleger Sršen in pomočnik direktorja za zdravstveno nego Viki Kotar, ki so izpostavili neprecenljivo vlogo zdravstvenih delavcev pri rehabilitaciji pacientov ter izrazili upanje, da bo poklic zdravstvene nege v prihodnje dobil ustrezno priznanje in podporo.

Dan, posvečen pionirki zdravstvene nege

Današnji dan sovpada tudi z rojstnim dnem Florence Nightingale (1820–1910), utemeljiteljice sodobne zdravstvene nege, ki je vpeljala prvo formalno izobraževanje za medicinske sestre in s svojim delom postavila temelje poklicu, ki še danes skrbi za zdravje družbe – pogosto tiho, a z izjemno močjo.

Delitve: