Vlada pripravlja novelo zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bo omogočila, da bodo lahko tudi upokojenci postali oskrbovalci družinskih članov. Ta novost je bila danes predstavljena na ministrstvu za solidarno prihodnost. Poleg tega bodo posamezniki od 1. junija lahko vlagali prošnje za pravico do dolgotrajne oskrbe na domu, ki bo začela veljati 1. julija.
Širitev pravic dolgotrajne oskrbe
Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je začel veljati januarja lani, je v začetku uvedel pravico do oskrbe družinskih članov. Vendar pa upokojenci doslej niso imeli pravice, da bi to nalogo opravljali. Z novelo zakona se to spreminja. Od 1. julija bo pravica obsegala tudi dolgotrajno oskrbo na domu, e-oskrbo in storitve, namenjene ohranjanju samostojnosti.
S 1. decembrom pa bo zakon predvidel še pravico do oskrbe v institucijah ter pravico do denarnega prejemka za pomoč pri oskrbi.
Nove cene storitve dolgotrajne oskrbe
Na začetku maja sta ministrstvo in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije objavila nove izračune za cene storitev dolgotrajne oskrbe na domu in v institucijah. Cena pomoči pri osnovnih dnevnih opravilih pri dolgotrajni oskrbi na domu bo znašala 27 evrov na uro, v institucijah pa 19,80 evra na uro. Cena storitev za krepitev samostojnosti pa bo znašala 33 evrov na uro na domu, medtem ko bo v institucijah cena 24 evrov na uro.
Pomoč preko razširjenega klicnega centra
Ob uvajanju dolgotrajne oskrbe se porajajo številna vprašanja, zato so na pobudo predsednika vlade Roberta Goloba razširili delovanje klicnega centra 114. Sprva je bil center namenjen samo odgovarjanju na vprašanja o posledicah poplav iz leta 2023, zdaj pa bo zajemal tudi vprašanja v zvezi z dolgotrajno oskrbo. Klicni center bo dostopen vsak delovni dan od 8. do 16. ure brez odzivnika, da se omogoči bolj neposreden stik, še posebej za starejše, ki so manj naklonjeni uporabi odzivnikov.
Javna obravnava in predlogi za stanovanjske skupine
Ministrstvo je ob tem opozorilo, da se bo 23. maja zaključila javna obravnava predloga novele zakona o socialnem varstvu, ki bo omogočila lažje delovanje stanovanjskih skupin. Predlog zakona uvaja tudi institut institucionalnega varstva v drugi družini, ki bo omogočil večjo podporo tistim, ki želijo zapustiti institucionalne nastanitve. Storitve podpore v skupnosti bodo zagotavljale tako nevladne organizacije kot tudi javni zavodi.