Ameriški odbor za proračun predstavniškega doma je po napornih pogajanjih s tesno večino 17 proti 16 potrdil obsežen zakon o davčnih olajšavah in proračunu, dolg kar 1116 strani. Zakon, ki ga je poimenoval sam predsednik Donald Trump kot Velik in čudovit zakon, prinaša davčne ugodnosti, hkrati pa predvideva krčenje socialnih programov – predvsem na področju zdravstvenega zavarovanja za revnejše prebivalce ZDA.
Notranji razkol med republikanci
Sprva je peterica konservativnih republikancev skupaj z vsemi demokrati glasovala proti zakonu. Ti so menili, da dokument ne prinaša dovolj hitrega zmanjšanja državne porabe, predvsem na račun zdravstvenega programa za revne (Medicaid). Po nadaljnjih pogajanjih so štirje med njimi v nedeljo glasovanje omogočili z vzdržanostjo, s čimer je zakon dobil zeleno luč v odboru. Zdaj ga mora potrditi še celoten predstavniški dom, poroča Politico.
Zakon uresničuje Trumpove predvolilne obljube
Zakonodajni sveženj vključuje več Trumpovih ključnih prioritet:
- Podaljšanje davčnih olajšav, uvedenih med njegovim prvim mandatom
- Povečanje sredstev za vojsko in ukrepe proti nezakonitemu priseljevanju
- Zmanjšanje proračunske porabe za vse programe, ki niso del predsednikovih prioritet
Odvzem zavarovanja za milijone – a šele po letu 2029
Najbolj kontroverzen del predloga zadeva zdravstveno zavarovanje. Uvodna različica zakona predvideva ukinitev zavarovanja za skoraj deset milijonov manj premožnih Američanov, vključno z vsemi nedokumentiranimi priseljenci – vendar šele po letu 2029. To pomeni, da bi morebitna Trumpova administracija izognila političnim posledicam med mandatom, saj spremembe ne bi začele veljati pred koncem njegovega predsedovanja.
Demokrati: “Olajšave za bogate na račun revnih”
Demokrati opozarjajo, da zakon uvaja in podaljšuje davčne olajšave predvsem v korist bogatejših, medtem ko breme sprememb nosijo najranljivejši sloji ameriškega prebivalstva.
Gromozanski javnofinančni primanjkljaj
Po ocenah kongresnih analitikov naj bi zakon v naslednjih desetih letih ustvaril skoraj 5000 milijard dolarjev javnofinančnega primanjkljaja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.