Gospodarstvo

Pred poslanci danes ponovno predlog zakona o psihoterapevtski dejavnosti

Državni zbor bo danes nadaljeval redno sejo, na kateri bodo poslanci obravnavali več pomembnih zakonodajnih predlogov. Med njimi so predlog zakona o psihoterapevtski dejavnosti, predlog zakona o informacijski varnosti ter novela zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora.

Psihoterapija kot nova zdravstvena dejavnost

Predlog zakona o psihoterapevtski dejavnosti psihoterapijo prvič uradno umešča med zdravstvene dejavnosti. Zakon določa pogoje za opravljanje poklica psihoterapevta in predvideva ustanovitev zbornice, ki bi podeljevala licence za delo na tem področju.

Zakonski predlog ima dolgo zgodovino, saj prihaja v DZ po aprilski potrditvi na vladi, ki ga je obravnavala po javni razpravi lani poleti. Takrat je predlog naletel na številne kritike, zlasti iz vrst zdravstvene stroke. Ministrstvo za zdravje je prejelo več sto pripomb, strokovnjaki s področja klinične psihologije, psihiatrije in pediatrije pa opozarjajo, da zakon vključuje tudi pristope, ki niso znanstveno podprti.

Strožja pravila pri odvzemu nezakonitega premoženja

Poslanci bodo razpravljali tudi o predlogu vladne novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Cilj novele je večja učinkovitost postopkov, okrepljeno sodelovanje med pristojnimi organi ter odprava pravnih nejasnosti, ki so se pokazale v praksi.

Koalicijski poslanci so že na matičnem odboru sprejeli več dopolnil. Med drugim so ohranili izključno pristojnost ljubljanskega okrožnega sodišča za tovrstne postopke, zvišali dokazni standard in skrajšali rok za vložitev tožbe v primeru začasnega zavarovanja premoženja.

Krepitev nacionalne kibernetske varnosti

DZ bo danes obravnaval tudi predlog zakona o informacijski varnosti, ki naj bi okrepil slovenski sistem za obvladovanje kibernetskih groženj. Zakon predvideva širitev kroga zavezancev, ki bodo morali sprejeti ukrepe za zagotavljanje kibernetske varnosti.

Poleg tega zakon predvideva pravno podlago za delovanje tehničnih skupin za pomoč v primeru večjih kibernetskih incidentov, kar bo omogočilo hitrejše in učinkovitejše ukrepanje v kriznih situacijah, poroča STA.

Delitve: