Politika

Pirc Musar v evropskem parlamentu prejela stoječe ovacije, to je povedala

Izrael izvaja genocid v palestinski enklavi Gazi, je po današnjem nagovoru v Evropskem parlamentu za slovenske dopisnike v Bruslju izjavila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Grozote na Bližnjem vzhodu je sicer ostro obsodila že v svojem govoru evroposlancem, kjer je poudarila, da “gledamo genocid in smo tiho”. Med slovenskimi evroposlanci je njen nastop sprožil različne odzive.

Lapsus glede Zahodnega brega

V nagovoru je Pirc Musar izpostavila tudi razmere na Zahodnem bregu in dejala, da tam “gledamo genocid”. V kasnejši izjavi je pojasnila, da je šlo za lapsus – z evropskimi voditelji sta namreč pred tem govorila o nezakonitih izraelskih naselbinah na tem območju.

Opozorilo glede spoštovanja humanitarnega prava

Predsednica je komentirala tudi omejevanje humanitarne pomoči v Gazi, ki jo Izrael med marcem in majem ni dovolil. Izpostavila je, da razume različna stališča članic EU, a opozorila, da to ne sme biti izgovor za ignoriranje mednarodnega prava.

“Tudi države, ki imajo tesne odnose z Izraelom, ne smejo pozabiti na humanitarnost,” je dejala. Ob tem je dodala: “Ko gre za deset tisoče lačnih otrok in skoraj 60.000 mrtvih, večinoma žensk in otrok, gre za temeljno človeško solidarnost.”

Deljeni odzivi slovenskih evroposlancev

Med slovenskimi evroposlanci je njen govor naletel na različne odzive. Matjaž Nemec (S\&D/SD) ga je pozdravil kot jasen poziv k človečnosti in znak upanja za prebivalce Gaze. Pozval je evropske voditelje, naj ukrepajo in uvedejo sankcije proti izraelski vladi.

Podporo je izrazila tudi Irena Joveva (Renew/Svoboda), ki je nastop predsednice označila za dejanje politične integritete in “jasen moralni kompas”, ki presega običajne diplomatske fraze.

Kritike s strani desnega pola

Bolj kritični so bili poslanci iz vrst SDS – Romana Tomc, Milan Zver in Branko Grims (vsi EPP). Grims je govor označil za “skrajno levičarski propagandni nastop”, Tomc pa je menila, da predsedniki držav s svojimi govori ne bi smeli deliti, kar naj bi predsednica po njenem mnenju storila. Zver je dodal, da je pričakoval več državotvornosti.

Predsedničin odgovor: Postavljam se na stran človečnosti

Pirc Musar je na kritike odgovorila, da ji niso ploskali le levičarji, ampak tudi liberalni del Evropskega parlamenta. Opozorila je, da je razpravo o Gazi pričakovano zaznamoval ideološki razkol.

“Ne želim se postaviti ne na stran Izraela ne Palestine. Vedno pa bom stala na strani človečnosti,” je poudarila.


S svojim nastopom v Evropskem parlamentu je predsednica sklenila svoj prvi uradni obisk v Bruslju. Ob tem je povedala, da sta ji predsednik Evropskega sveta António Costa in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen zagotovila večjo vključenost EU v mirovna prizadevanja na Bližnjem vzhodu.

Delitve: