Gospodarstvo

Novinarsko častno razsodišče v treh primerih ugotovilo kršitve novinarskega kodeksa

Novinarsko častno razsodišče (NČR) je v treh primerih ugotovilo kršitve več členov novinarskega kodeksa. Ugotovilo je, da je novinar Mladine Peter Petrovčič kršil 3. člen kodeksa. V dveh primerih je ugotavljalo tudi domnevne kršitve Ane Ašič na spletnem portalu AnaAšičSic! Publicistka s pogledom. Ugotovili so, da je novinarka kršila več členov.

Pritožba Milivoja Perkona na članek v Mladini

NČR je sprejelo odločitev v zvezi s pritožbo poveljnika Civilne zaščite Renče-Vogrsko Milivoja Perkona. Ta se je pritožil zaradi članka novinarja Petra Petrovčiča z naslovom Odiranje divjega prašiča za otroke, ki ga je tako v spletni kot fizični različici Mladine objavil septembra lani. Avtor v njem opisuje aktivnosti, ki so jih otroci od 6. do 9. razreda osnovne šole avgusta lani opravljali na 11. taboru preživetja v naravi. Med drugim je novinar zapisal, da so se otroci učili “odiranja in razkosavanja kadavra divjega prašiča”.

Kršitev 3. člena zaradi neupoštevanja pravice do odziva

Novinar je po mnenju NČR kršil 3. člen kodeksa, ki določa, da mora novinar pri objavljanju informacij, ki vsebujejo hude obtožbe, pridobiti odziv tistih, ki jih te informacije zadevajo. Tak odziv naj bi bil že v istem prispevku, sicer pa takoj, ko je to mogoče.

Razsodišče je zapisalo, da novinar res ni pridobil odziva organizatorja omenjenega tabora, Civilne zaščite Renče-Vogrsko, saj so objavljene obtožbe, da naj bi organizator učil otroke prehranjevanja z mrhovino oziroma kadavrom, hude. Novinar Petrovčič je sicer v svoj bran odgovoril, da je v članku povzel javno pismo Društva za dobrobit živali AniMa, ki ga je podpisalo tudi več kot deset drugih organizacij s področja zaščite živali, to pismo pa je bilo poslano na obrambno ministrstvo in medijem.

Prispevek Ane Ašič o Loškem Potoku

NČR pa je odločalo tudi v dveh primerih, kjer so sodili objavam, ki jih je na spletnem portalu AnaAšičSic! Publicistka s pogledom objavila urednica in novinarka Ana Ašič. Zaradi članka, ki je bil na omenjenem portalu objavljen oktobra lani in govori o domnevnem ustrahovanju kritične javnosti in novinarjev v Loškem Potoku, se je pritožila nepoklicna podžupanja omenjene občine Barbara Levstik Šega.

Kršitev 17. člena zaradi posega v zasebnost

Razsodišče je razsodilo, da je Ašič kršila 17. člen kodeksa, ki narekuje, da mora novinar spoštovati pravico posameznika do zasebnosti, pri čemer se mora izogibati senzacionalističnemu in neupravičenemu razkrivanju njegove zasebnosti v javnosti.

Na razsodišču so ob tem še zapisali, da če je nek podatek mogoče najti na spletu ali v javno objavljenih dokumentih, to še ne pomeni, da ga novinar lahko objavi v svojem prispevku. Po oceni NČR je novinarka Ašič tako kršila 17. člen kodeksa, saj je v članek zapisala več podatkov o službi in prebivališču podžupanje. Ob tem NČR poudarja, da je osebni podatek tudi kraj bivanja brez hišne številke.

Ašič je sicer v odzivu dejala, da odločno zavrača obtožbe o kršitvi tega člena, saj meni, da omemba vasi, kjer biva podžupanja, ni javni podatek, do njega pa lahko pride vsak.

Pritožbi Saša in Janeza Debeljaka

Proti Ani Ašič sta pritožbo za isti članek vložila tudi Sašo in Janez Debeljak. Prvi novinarki očita, da ni preverila podatkov na spletni strani občine Loški Potok, kjer je pritožnik zaposlen od leta 2009, v članku pa je predstavljen kot vodilni zaposleni v občinski upravi za področje okolja, prostora, komunale in infrastrukture, kar ne drži. Medtem je Janez Debeljak, oče Saša Debeljaka, poudaril, da nima zveze z Lesno zadrugo Loški Potok, kot se mu očita v članku.

Kršitev 1. in 3. člena zaradi napačnih podatkov

NČR je v tem primeru ugotovilo, da je odgovorna urednica in novinarka Ana Ašič kršila 1. in 3. člen kodeksa. Prvi člen poudarja, da mora novinar preverjati točnost zbranih informacij in se izogibati napakam.

Ašič se je sicer tudi v tem primeru odzvala na pritožbo in na NČR naslovila obširen odgovor, napisan na 29 straneh. V njem je očitke zavrnila in jih tudi dodatno utemeljila. Ob tem je med drugim zanikala, da bi v besedilu članka Saša Debeljaka označila za vodjo, glede povezave Janeza Debeljaka z omenjeno zadrugo pa je dejala, da je informacijo o njegovem članstvu dobila s strani izjemno informiranega in zanesljivega vira, zaradi česar so mu v dobri veri verjeli.

STA

Delitve: