AktualnoGospodarstvo

Kaj se bo zgodilo s cenami elektrike? Kumer: “Kaj bo novembra, ne vem”

Ministrstvo, pristojno za energetiko, ter Energetska zbornica Slovenije ne pričakujeta, da bi po izteku vladne regulacije v prihodnjem letu ali dveh prišlo do drastičnih dvigov cen električne energije za gospodinjstva. Prispevek za OVE bo znova uveden julija, je povedal minister, ki pričakuje, da bo regulator do jeseni prilagodil sistem omrežnine.

Povprečno gospodinjstvo v zadnjem letu zaradi ukrepov prihranilo 360 evrov

Računi za elektriko za povprečno gospodinjstvo so nižji kot pred letom dni, vlada je z različnimi ukrepi ohranjala povprečni strošek pod 70 evrov na mesec. Povprečno gospodinjstvo je v zadnjih 12 mesecih zaradi ukrepov prihranilo 360 evrov, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Za januar in februar so bili ob vladni regulaciji cen in zakonski intervenciji v omrežnino zneski na položnicah za povprečno gospodinjstvo pri 54 evrih, tudi po izteku zakonskih določil glede omrežnine in vladne regulacije cen z marcem pa ni prišlo do drastičnih dvigov. Marca in aprila so bili povprečni računi medletno nižji za pet do deset odstotkov, je povedal minister.

Do konca junija sicer še velja oprostitev plačila prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije (prispevek za OVE). Predvidoma bo julija znova uveden, je povedal Kumer in dodal, da bo kljub ponovnemu plačilu prispevka po oceni ministrstva znesek na položnici za povprečno gospodinjstvo ostal po 70 evrov.

“Kaj bo novembra, ne vem”

“Kaj bo novembra, ne vem,” se je minister ozrl na začetek zimske sezone pri omrežnini. Je pa izrazil zadovoljstvo nad napovedmi agencije za energijo, da bo sistem obračuna omrežnine prilagodila. “Želimo si, da bi spremenjeni koncept omrežnine začel veljati pred jesenjo,” je dejal. Pričakuje, da bodo šle spremembe pri omrežnini v smeri manjšega razkoraka med poletno in zimsko sezono, da bodo spremembe postopne s prehodnimi obdobji in večfazne, ter da bodo fiksni in variabilni stroški bolj pravično porazdeljeni.

Vlada namerava z novelo zakona o oskrbi z električno energijo, katere predlog je v obravnavi DZ, podrobneje opredeliti načela pri določitvi metodologije za obračun omrežnine, in sicer naj bi sistem spodbujal proizvodnjo iz obnovljivih virov in samooskrbo, večje spremembe pa naj bi se uvajale postopno in ob upoštevanju načel preprostosti, pravičnosti in sorazmernosti.

Povprečne cene nižje kot v lanskem letu

Da je povprečno gospodinjstvo zaradi vladnih ukrepov na letni ravni za dobavo električne energije plačalo več kot 300 evrov manj, so ločeno izračunali tudi na Energetski zbornici Slovenije (EZS). Kot je povedal predsednik sekcije za vprašanja dobaviteljev električne energije pri EZS Sebastijan Roudi, so podobna gibanja glede stroškov za elektriko za gospodinjski odjem kot ministrstvo zabeležili tudi elektrodistributerji. “Ugotavljamo, da so povprečne cene nižje, kot so bile v lanskem letu,” je dejal in dodal, da so dobavitelji skupaj s proizvajalci uspeli zagotoviti takšne tržne cene, da se končni stroški za odjemalce po izteku regulacije niso bistveno povečali.

Ocenil je, da so dobavitelji prehod na novi sistem omrežnine uspešno “prebrodili”. Pričakuje, da bodo v naslednjem letu ali dveh uspeli ohranjati ceno energije in da se končne cene ne bodo drastično povečale, piše STA.

Delitve: