Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper v sodelovanju z mednarodnimi ustanovami in vesoljskimi agencijami išče 10 prostovoljk in 27 prostovoljcev, starih med 18 in 35 let, za 21-dnevno neprekinjeno ležanje v postelji. Namen raziskave je preučevanje vplivov breztežnosti na človeško telo, kar prispeva k razvoju varnejših vesoljskih misij.
Gre za t. i. Bed Rest raziskavo — preverjen, nadzorovan in varen znanstveni pristop, s katerim simulirajo vplive breztežnosti. Izbrane udeležence namestijo v sobe Splošne bolnišnice Izola, kjer skrbijo za njihovo zdravje, higieno in dobro počutje. Doslej so raziskavo uspešno opravili že 92 moških, starih med 18 in 75 let, ki so neprekinjeno preležali od 10 do 35 dni.
Koristi raziskave za vesolje in zemeljske razmere
Rezultate so predstavili v 59 znanstvenih člankih, pridobljena znanja pa že uporabljajo pri usposabljanju astronavtov in bodo v prihodnje prenesli tudi na vesoljske turiste. Poleg vesoljskih aplikacij pa raziskava pomaga razumeti in preprečevati upad telesnih zmogljivosti tudi pri ljudeh, ki dalj časa ležijo v bolnišnici, med rehabilitacijo, staranjem ali zaradi gibalne neaktivnosti.
Konec avgusta nameravajo začeti že sedmo raziskavo Bed Rest, za katero vabijo 10 zdravih žensk in 27 zdravih moških, starih od 18 do 35 let. Več informacij in prijave so na voljo na spletni strani Bed Rest 2025 – ZRS Koper. Po zaključku raziskave bo vsak udeleženec deležen 21-dnevne nadzorovane rehabilitacije v domačem fitnesu, za sodelovanje pa bo prejel nadomestilo v višini 4000 evrov bruto.