AktualnoPolitika

Priložnost za brezposelne: Več podpore za mlade, starejše in dolgotrajno brezposelne

V prvi polovici letošnjega leta je bilo v ukrepe aktivne politike zaposlovanja vključenih 9780 oseb, kar je v primerjavi z enakim obdobjem lani za 38 odstotkov več. Prevladujejo ženske, dolgotrajno brezposelni, mladi do 30 let in starejši od 50 let.

Programi aktivne politike zaposlovanja pomemben instrument na trgu dela

Kot je ta teden na novinarski konferenci v Ljubljani povedala direktorica Zavoda RS za zaposlovanje Greta Metka Barbo Škerbinc, so programi aktivne politike zaposlovanja pomemben instrument na trgu dela, s katerim se tudi povečuje zaposljivost brezposelnih oseb.

V prvih šestih mesecih letos je bilo v tovrstne programe vključenih 54,37 odstotka žensk, 28,32 odstotka dolgotrajno brezposelnih, 23,08 odstotka mladih do 30 let in 31,09 odstotka starejših od 50 let. V ta namen je zavod izplačal skoraj 24 milijonov evrov, od tega je bilo več kot polovico sredstev iz evropskega socialnega sklada.

Med razlogi za povečanje vključevanj v ukrepe aktivne politike zaposlovanja za 38 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani na zavodu izpostavljajo zagotovitev pravnih podlag in sredstev za izvajanje programov, financiranih iz evropske kohezijske politike.

Fokus na digitalne, zelene in vse ostale kompetence

Med programi, ki se financirajo iz evropskega socialnega sklada, so izpostavili projektno učenje mlajših odraslih – PUM-O plus za mlade, ki so predčasno izstopile iz procesa formalnega izobraževanja, niso zaposlene in so stare najmanj 15 let in mlajše od 29 let, in usposabljanje na delovnem mestu, ki je namenjeno temu, da se delodajalec in brezposelna oseba dobro spoznata ter da se osebe usposobijo v konkretnem delovnem okolju.

Barbo Škerbinc je ob tem spomnila tudi na programe neformalnega izobraževanja in usposabljanja, v okviru katerim brezposelnim omogočajo pridobitev znanj na različnih tečajih in delavnicah. “Trenutno smo usmerjeni predvsem na digitalne, zelene in vse ostale kompetence, ki jih potrebujejo,” je navedla.

Finančne spodbude v višini od 450 do 720 evrov na mesec

Na zavodu omogočajo tudi finančne spodbude za zaposlovanje ranljivih skupin v okviru programa Zaposli.me plus v višini od 450 do 720 evrov na mesec, pri čemer mora zaposlitev trajati najmanj 12 mesecev za polni delovni čas, in izvajanje programa Učne delavnice plus pri socialnih in invalidskih podjetjih. Ta med drugim omogoča izvedbo praktičnega usposabljanje brezposelnih oseb z ovirami na trgu dela, ki potrebujejo poglobljeno obravnavo, in povračilo stroškov njihovega usposabljanja.

V obdobju 2023-2028 je za izvajanje omenjenih programov skupno predvidenih 172 milijonov evrov sredstev.

S sredstvi državnega proračuna zavod sofinancira program trajnega zaposlovanja mladih, s katerim spodbujajo zaposlitve mlajših od 30 let. Mesečna subvencija za zaposlitev pri delodajalcih znaša od 660 do 710 evrov, delovno razmerje pa mora biti sklenjeno za nedoločen čas.

Namenjen tudi program javnih del

Aktiviranju dolgotrajno brezposelnih oseb, predvsem iz ranljivih skupin, njihovi socialni vključenosti, ohranitvi ter razvoju delovnih sposobnosti in spodbujanju razvoja novih delovnih mest, je namenjen program javnih del.

Brezposelnim in delodajalcem, ki želijo praktično preveriti nadaljnje interese za sodelovanje in zaposlitvene možnosti na konkretnem delovnem mestu, pa je namenjen program delovni preizkus. Med programi, ki se financirajo iz sredstev proračuna, so tudi preverjanje nacionalnih poklicnih kvalifikacij, formalno izobraževanje ter usposabljanja za osebe z mednarodno zaščito in tujce.

STA

Delitve: