AktualnoGospodarstvo

Na položnicah za elektriko odslej pomembna novost

Junijske položnice za elektriko prinašajo pomembno novost, saj bo prvič na njih naveden podatek o dogovorjenih močeh. Ta podatek je ključen za izračun omrežnine, ki jo bomo plačevali v letu 2026. Dobavitelji električne energije s tem porabnikom sporočajo, kako bo določena omrežnina v prihodnjem letu, uporabniki pa lahko svoje dogovorjene moči preverijo tudi na portalu Moj elektro, piše Svet24.

Kako se določijo dogovorjene moči in kaj to pomeni za prihodnost?

Elektrooperaterji določijo dogovorjeno moč posameznega odjemalca na podlagi treh najvišjih obremenitev (konic) v posameznem časovnem bloku, in sicer v obdobju visoke sezone (od 1. novembra do 28. februarja). Pomembno je, da v vsakem naslednjem časovnem bloku dogovorjena moč ne more biti nižja kot v prejšnjem, lahko pa je višja. Agencija za energijo ob tem poudarja, da še ne morejo povsem opredeliti dejanskega stroška omrežnine, saj bodo tarife objavljene šele novembra letos.

Leto 2026 bo zadnje leto, ko bodo dogovorjene moči določene po trenutnem sistemu (tri konice v visoki sezoni). Za leto 2027 in naprej bo sistem temeljil na petih najvišjih konicah, izračunanih skozi celo leto. Gospodinjstva lahko že zdaj primerjajo nove dogovorjene moči z letošnjimi; če so višje, to kaže na večjo obremenitev omrežja v zadnji visoki sezoni. Kljub negotovosti glede natančnih stroškov, odgovorni mirijo, da naj bi bili stroški nižji zaradi prehodnega obdobja. Novembra in decembra letos naj bi plačevali le 40 odstotkov trenutne tarife v časovnem bloku 1, januarja in februarja 2026 ter ponovno novembra in decembra pa 60 odstotkov prihodnje tarife.

Kako lahko znižate porabo?

Uporabniki lahko svojo obračunsko moč oziroma porabo znižajo tudi z nekaterimi triki, na primer tako, da večjih porabnikov ne uporabljajo istočasno. To lahko pomaga pri znižanju zabeleženih konic.

Slovenija trenutno proizvede več elektrike, kot je porabi, in posledično je več izvozi kot uvozi. Vendar pa za nemoteno delovanje omrežja in zaradi zelenega prehoda ter e-mobilnosti Svet24 navaja, da so potrebne nenehne naložbe in posodobitve v elektrodistribucijsko omrežje. V letih med 2025 in 2034 naj bi država v omrežje vložila kar 5,15 milijarde evrov. Ta denar bo delno pridobljen tudi s ponovnim začetkom plačevanja prispevka za obnovljive vire, ki ga gospodinjstva niso plačevala vse od sredine leta 2022, zdaj pa znaša 0,94626 evra na kilovat.

Delitve: