Znanje angleščine je za številne iskalce zaposlitve ključ do novega začetka v tujini. Nova študija je razkrila, katera delovna mesta so med angleško govorečimi priseljenci v Evropi najbolj iskana in rezultati so zanimivo raznoliki.

Na vrhu seznama najbolj iskanih poklicev je tehnik nujne medicinske pomoči, zlasti v Španiji, kjer to delovno mesto vsak mesec na Googlu išče skoraj 100.000 ljudi. Veliko zanimanje zanj je povezano s starajočim se prebivalstvom, ki povzroča porast nujnih zdravstvenih primerov.
Na drugem mestu je socialni delavec, ki je najbolj iskan poklic v državah, kot so Nizozemska, Irska in Litva. V Italiji pa preseneča poklic glasbenika, ki je tam celo na vrhu seznama najbolj iskanih delovnih mest.
V Nemčiji prevladuje zanimanje za vloge v fitnes industriji, predvsem za osebnega trenerja, kar kaže na zdrav življenjski slog in povpraševanje po strokovnjakih na tem področju. Na Danskem pa je najbolj priljubljeno delovno mesto receptorja, v Švici pa varuške.
Kako iskati delo v tujini samo z znanjem angleščine?
1. Uporabljajte prave platforme za iskanje dela
- LinkedIn je najmočnejša mreža za iskanje mednarodnih priložnosti. Nastavite lokacijo in jezik oglasa na angleščino.
- EURES (evropski portal za zaposlitveno mobilnost) vsebuje preverjene priložnosti za delo znotraj EU.
- Indeed, Glassdoor, EuropeLanguageJobs so iskalniki z možnostjo filtriranja po jeziku in državi.
- Lokalni portali – nekatera podjetja objavljajo le na nacionalnih straneh (npr. jobs.cz za Češko, monster.de za Nemčijo).
2. Prilagodite svoj življenjepis in spremno pismo
Uporabite jasen, enostaven angleški jezik – raje britansko kot ameriško različico, če delo iščete v EU. Dodajte razdelek z znanjem jezikov in poudarite svojo prilagodljivost v mednarodnem okolju. Če ste že delali ali študirali v tujini, to izpostavite.
3. Filtrirajte po delovnih mestih, kjer angleščina zadostuje
V iskalnikih uporabite ključne besede kot: “English only”, “no local language required”, “international company”. Veliko del v IT, marketingu, podpori strankam, logistiki in gostinstvu ne zahteva znanja lokalnega jezika.
4. Raziščite podjetja, kjer je delovni jezik angleščina
V večjih mestih in prestolnicah (Berlin, Amsterdam, Kopenhagen …) imajo številna podjetja interno komunikacijo v angleščini. Ciljajte na startupe, korporacije, mednarodne organizacije in klicne centre.
5. Povežite se z drugimi tujci in skupnostmi
Pridružite se Facebook skupinam (“Expats in …”, “Jobs in Europe for English speakers”). Brskajte po forumih kot sta Reddit (npr. r/IWantOut ali r/expats) in InterNations. Vprašajte za nasvete ljudi, ki so podobno pot že prehodili.
6. Bodite pripravljeni na dodatne izzive
Pridobite informacije o delovnih vizumih, če ne gre za članico EU. Preverite, ali je za vaš poklic potrebna nostrifikacija ali druga formalna potrdila. Imejte pri roki prevedena potrdila in diplome.