Aktualno

Bodo načrtovani izklopi elektrike postali naša nova realnost?

Načrtovani izklopi elektrike postajajo nova realnost v regijah, kjer so gozdni požari vse pogostejši. V obdobjih ekstremne vročine, suše in močnega vetra elektro podjetja vnaprej izklopijo dele omrežja – ne zaradi okvar, temveč kot varnostni ukrep. Cilj: preprečiti, da bi prav električni sistem sprožil požar.

Ta praksa je najbolj razširjena v ZDA, zlasti v Kaliforniji, Teksasu, Novi Mehiki in na Havajih. Tam se podjetja odločajo za t. i. Public Safety Power Shutoffs – načrtovane prekinitve dobave elektrike, kadar vremenske razmere predstavljajo visoko požarno tveganje.

Ukrepi niso brez posledic. Januarja letos je v požarih pri Los Angelesu umrlo 30 ljudi, uničenih ali poškodovanih je bilo več kot 18.000 objektov. Leta 2023 so ognjeni zublji na Havajih zahtevali več kot 100 življenj. Tudi Evropa ni imuna – požari so divjali v Sredozemlju, na Portugalskem, v Grčiji in tudi pri nas, kjer je največji požar na Krasu pustil globok pečat.

Elektrika gre, čeprav vse deluje

Za razliko od običajnih izpadov zaradi neviht ali tehničnih težav so ti izklopi načrtovani. Družbe jih uvedejo, ko ocena tveganja pokaže, da bi lahko njihova infrastruktura – daljnovodi, kabli, transformatorji – v suhem in vetrovnem vremenu postala izvor isker in s tem požarov. Izklop lahko traja več dni, dokler razmere niso bolj varne.

V ZDA so tak ukrep prvič zakonsko omogočili leta 2012, danes pa ni enotnega pravila – vsaka družba ima svoja merila. Na Havajih na primer elektriko izklopijo, če vlažnost pade pod 45 odstotkov in sunki vetra presegajo dovoljeno mejo.

Varnost ali motnja?

Takšni izklopi lahko za prebivalce pomenijo večdnevno življenje brez elektrike – brez svetlobe, klim, hladilnikov, interneta. Vplivajo tudi na bolnišnice, šole, oskrbo z vodo in delovanje podjetij. Po ocenah so tovrstni izklopi Kalifornijo že pred leti stali več kot 13 milijard evrov, posamezne študije pa kažejo, da je več kot dve tretjini lokalnih podjetij utrpelo poslovno škodo.

Najbolj ranljive so skupine, ki potrebujejo električne medicinske pripomočke. Zato elektro podjetja prebivalce opozarjajo, naj se pripravijo – tovrstnih prekinitev bo zaradi podnebnih sprememb v prihodnosti verjetno še več, poroča Maribor24.

Ko ni krivec narava, ampak omrežje

Narave ne morete tožiti – elektro podjetja pa lahko. Ker imajo v lasti infrastrukturo in finančna sredstva, so pogosto prva tarča tožb po požarih. Milijonske odškodnine so zato eden od razlogov, zakaj se podjetja odločajo za izklop vnaprej – ne le zaradi varnosti ljudi, temveč tudi zaradi lastne pravne zaščite.

Delitve: