Člani odbora Državnega zbora za izobraževanje, znanost in mladino bodo danes obravnavali predlog vladne novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ena ključnih sprememb predvideva povečanje sredstev za razvoj in investicije v izobraževanje, ki so trenutno omejena na 0,25 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), kar znaša približno 187 milijonov evrov.
Po predlogu bi se ta delež postopno povečeval za 0,025 odstotka BDP letno, dokler ne doseže 0,5 odstotka BDP oziroma 505 milijonov evrov. Ciljna vrednost naj bi bila dosežena do leta 2036.
Minister z več besede pri imenovanju in razrešitvi ravnateljev
Novela prinaša tudi spremembe na področju imenovanja ravnateljev. Ti bi bili po novem imenovani v enofaznem postopku, vendar z obveznim soglasjem ministra. Minister bi v izjemnih primerih, na podlagi zakonsko določenih razlogov, lahko ravnatelja tudi razrešil.
Sveti zavodov bodo še naprej pristojni za presojo izpolnjevanja pogojev kandidatov za delovno mesto ravnatelja. Njihova sestava ostaja nespremenjena, novost pa je, da bodo morala biti mnenja deležnikov v postopku obrazložena. Poleg tega se bodo morali vsi kandidati, ki sodelujejo v postopku imenovanja, iz tega postopka izločiti.
Učitelji bodo lahko opravljali dopolnilno delo
Predlog novele predvideva tudi možnost dopolnilnega dela učiteljev pri istem delodajalcu. Učitelj, ki je že zaposlen s polnim delovnim časom (100 %), bo lahko za dodatno obdobje enega leta s šolo sklenil pogodbo še za dodatnih 20 % delovnega časa. Tako bo lahko v istem zavodu opravljal delo v obsegu 120 odstotkov, poroča STA.