Geoplin in alžirska družba Sonatrach sta danes za dve leti podaljšala pogodbo o dobavi alžirskega zemeljskega plina. Podaljšano pogodbo so podpisali ob obisku alžirskega predsednika Abdelmadžida Tebuna v Sloveniji. Državi sta ob tem podpisali več drugih sporazumov, kar je premier Robert Golob označil kot izhodišče za dodatno poglobitev sodelovanja.
Nemotena oskrba z zemeljskim plinom
Kot so po podpisu v predsedniški palači sporočili iz Geoplina, ki je del skupine Petrol, si je Slovenija s podaljšanjem pogodbe zagotovila nemoteno oskrbo s plinom v naslednjih letih. “Na podlagi podpisane pogodbe bo družba Geoplin še naprej zagotavljala nemoteno oskrbo z zemeljskim plinom svojim odjemalcem v Sloveniji in tujini. S sklenjenim dogovorom slovenski Geoplin in alžirski Sonatrach nadalje krepita vezi na področju energetike, obe pogodbeni strani pa sta izrazili željo po iskanju novih priložnosti za partnerstva v prihodnosti,” so navedli.
Dogovor je po njihovih navedbah strateškega pomena tudi za Alžirijo, saj alžirski nacionalni proizvajalec in izvoznik zemeljskega plina Sonatrach s tem sporazumom povečuje svojo prisotnost na slovenskem energetskem trgu, hkrati pa odgovarja na rastoče povpraševanje po zemeljskem plinu na evropskem trgu.
Zavezanost nadaljnji širitvi in krepitvi področij dvostranskega gospodarskega sodelovanja
“Sodelovanje med družbama ne krepi le prisotnosti Alžirije na mednarodnem prizorišču, temveč tudi potrjuje njeno zavezanost nadaljnji širitvi in krepitvi področij dvostranskega gospodarskega sodelovanja,” so dodali.
Geoplin in Sonatrach sta pogodbo o dobavi zemeljskega plina podpisala novembra 2022. Triletna pogodba je predvidevala dobavo 300 milijonov kubičnih metrov plina letno, dobava pa se je začela z letom 2023.
Maja lani sta družbi ob Golobovem obisku v Alžiru potrdili povečanje dobave za 200 milijonov kubičnih metrov na leto. Slovenija je ob tem izrazila pripravljenost, da družbi podaljšata pogodbo za obdobje po letu 2025.
Podpisanih več sporazumov
Slovenija in Alžirija sta ob današnjem začetku dvodnevnega obiska alžirskega predsednika Tebuna v Sloveniji podpisali tudi več drugih sporazumov. Premier Golob je v izjavi za medije po srečanju s Tebunom v predsedniški palači poudaril, da s tem odpirajo številne priložnosti za dodatno poglobitev sodelovanja.
Slovenija je po njegovih besedah “v težkih časih, ko je bila Evropa soočena z energetsko krizo, znova odkrila veliko prijateljico Alžirijo”. “To je tisto, kar me navdaja z velikim zadovoljstvom in tudi upanjem na izjemno sodelovanje v prihodnosti,” je dejal.
Upa, da bosta državi v prihodnjih letih sodelovanje poglobili tudi na področjih, kot so izobraževanje, raziskave in upravljanje voda. Spomnil je, da sta odprli tudi veleposlaništvi, ki po njegovih besedah že dajeta rezultate.
Podpis sporazumov je pozdravil tudi Tebun, ki ga v Sloveniji spremlja gospodarska delegacija. “Želim si, da bi naši državi sodelovanje še poglobili na vseh možnih področjih,” je dejal. Posebej je izpostavil prizadevanja in napredek Alžirije na področju upravljanja voda ter izrazil upanje, da bodo dodaten korak naprej lahko dosegli tudi s pomočjo slovenskega znanja in tehnologije.
STA