AktualnoPolitika

Dodik: “Slovenci morajo vedeti, da bomo v Republiki Srbski izvajali povračilne ukrepe”

Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je v soboto zagrozil s povračilnimi ukrepi, če bo Slovenija uvedla sankcije proti Banjaluki. Dodik se je s tem odzval na poročanje medijev, da vsaj štiri države članice EU, vključno s Slovenijo, razmišljajo o uvedbi sankcij proti njemu in dvema drugima najvišjima predstavnikoma Republike Srbske.

Ni še prepričan, kaj to pomeni

Če se bo Slovenija odločila za politiko sankcij, bomo našli način, da se odzovemo, je dejal Dodik v intervjuju za medije Republike Srbske med obiskom Moskve, kjer se je v petek udeležil vojaške parade ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne. “Slovenci morajo vedeti, da bomo v Republiki Srbski izvajali povračilne ukrepe, karkoli že to pomeni,” je dejal Dodik, s čimer se je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug odzval na medijska poročila, da najmanj štiri članice EU, med njimi tudi Slovenija, razmišljajo o uvedbi sankcij proti predstavnikom Republike Srbske.

Po poročanju bosanskega portala Klix.ba, ki se sklicuje na diplomatske vire, so ob Sloveniji to še Estonija, Poljska in Češka. Kot je v petek objavil Klix, omenjene države resno razmišljajo o uvedbi sankcij proti Dodiku, predsedniku vlade Radovanu Viškoviću in predsedniku narodne skupščine Republike Srbske Nenadu Stevandiću.

Dodik je sicer glede morebitnih povračilnih ukrepov še dejal, da bi lahko slovenskim ministrom prepovedali uporabo Republike Srbske kot tranzitne poti, je njegove izjave povzela radiotelevizija te večinsko srbske entitete BiH RTRS.

Republika Srbska ostaja naklonjena slovenskim poslovnežem

Dodik je hkrati zagotovil, da Republika Srbska ostaja naklonjena slovenskim poslovnežem, ki morajo vedeti, da jim politika dela s tem slabo uslugo. Po njegovih besedah v Republiki Srbski dela veliko slovenskih poslovnežev, ki jih cenijo in bodo deležni podpore. Dodik se je ob tem tudi vprašal, zakaj bi Slovenija uvedla sankcije rekoč, da Republika Srbska ne uničuje BiH, ampak le zahteva, da se spoštuje njen ustavni položaj, še navaja Tanjug.

Zunanja ministrica Tanja Fajon je glede morebitne uvedbe sankcij proti Dodiku na zasedanju zunanjih ministrov EU aprila v Luxembourgu dejala, da Slovenija spremlja dogajanje v BiH in da so “vse možnosti na mizi”.

Sankcije proti Dodiku, Viškoviću in Stevandiću so že uvedle ZDA, Nemčija in Avstrija, medtem ko sta Dodik in Stevandić skupaj s članico predsedstva BiH Željko Cvijanović in ministrom za pravosodje Republike Srbske Milošem Bukejlovićem tudi pod sankcijami Združenega kraljestva, še navaja Klix.

Dodik je bil konec februarja nepravnomočno obsojen na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. Spričo obsodbe so oblasti v Republiki Srbski sprejele več ustavno spornih zakonov in tako povzročile eno največjih povojnih političnih in pravosodnih kriz v državi. Tožilstvo BiH je nato proti Dodiku, Stevandiću in Viškoviću marca uvedlo preiskavo zaradi suma napada na ustavni red. Ker se niso odzvali vabilu na zaslišanje, je sodišče BiH za vse tri izdalo nalog za privedbo.

STA

Delitve: