AktualnoPolitika

DVK pripravljena na izvedbo referenduma

Državna volilna komisija (DVK) je na včerajšnji novinarski konferenci sporočila, da je kljub kratkemu času za organizacijo referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti pripravljena na izvedbo zakonodajnega referenduma.

Težave so na DVK odpravili

Kot je izpostavil direktor službe DVK Igor Zorčič, se je nekaj težav med drugim pojavilo pri pravočasnem pošiljanju obvestil volivcem in popolnitvi volilnih odborov, vendar so te težave rešili. Volilni imeniki se namreč zaprejo 15 dni pred referendumom, ponekod pa je prihajalo do neskladij v zaporednih številkah volivcev v volilnih imenikih. Z včerajšnjim dnem bi morali tako vse volivke in volivci dobiti obvestila na dom. Po zadnji podatkih naj bi bilo zagotovljeno tudi zadostno število članov volilnih odborov.

Predčasno glasovanje že v teku

Skupaj z Zorčičem je predsednik DVK Peter Golob podal še zadnje informacije o referendumskem glasovanju. Predčasno glasovanje se je začelo danes, 6. maja. Do četrtka bo potekalo na 97 voliščih vsak dan med 7. in 19. uro. Predčasno glasovanje za vseh 14 volilnih okrajev z območja Ljubljane bo potekalo na eni lokaciji, in sicer v veliki dvorani Hale Tivoli. Prijava na predčasno glasovanje ni potrebna, vendar lahko volivci predčasno glasujejo le v okraju stalnega prebivališča. Volivci potrebujejo s seboj le osebni dokument za identifikacijo, na DVK pa priporočajo, da prinesejo tudi obvestilo volivcu. Do vključno srede, 7. maja, lahko volivci, ki se zaradi bolezni ne bodo uspeli zglasiti na volišču, okrajni volilni komisiji sporočijo, da želijo glasovati na domu.

Za zavrnitev mora proti voliti vsaj 338.491 volivcev

Splošno glasovanje na referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo potekalo v nedeljo, 11. maja od 7. do 19. ure na 2978 rednih voliščih, 88 omnia voliščih in 29 voliščih v tujini. Na dan glasovanja bo DVK sporočala podatke o volilni udeležbi do 11. in 16. ure, po zaprtju volišč pa bodo podatke o volilni udeležbi sporočali skupaj s podatki o izidu glasovanja, z začetkom po 19.30.

Glede na podatke notranjega ministrstva, ki jih je konec meseca objavila DVK, bo lahko na nedeljskem zakonodajnem referendumu glasovalo 1.692.455 volilnih upravičencev. To pomeni, da bo za zavrnitev zakona moralo proti voliti vsaj 338.491 volivcev. Ker je od števila volilnih upravičencev odvisen kvorum, ki je potreben za zavrnitev zakonov na referendumu, DVK predvideva, da bo število volivcev, ki morajo glasovati proti, rahlo drugačno.

Kaj prinaša ZDPIDU

Zagovorniki zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežne na področju umetnosti med svojimi argumenti med drugim navajajo, da bo v primeru zavrnitve tega zakona v veljavi ostal sedanji, ki pa naj ne bi vseboval jasnih kriterijev za podeljevanje dodatkov. Zakon naj bi prinašal jasna in transparentna merila za podeljevanje dodatkov. Predvideva, da so do dodatka k pokojnini upravičeni prejemniki Prešernove nagrade, nagrade Prešernovega sklada ali državnega odlikovanja ter vsaj še ene od več kot 20 nagrad.

Po mnenju SDS merila za podelitev dodatkov niso jasno določena

Predlagateljica referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke je SDS, ki prav tako predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje tovrstnih dodatkov. V državni zbor so vložili predlog za prenehanje veljavnosti zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki nimajo posebne zasluge. V SDS namreč menijo, da merila, po katerih se bodo dodatki k pokojnini za izjemne umetniške dosežke podeljevali, niso jasno določena. Dodatek po njihovem pomeni neupravičen privilegij za ozko skupino ljudi ter da ni pravičen do vseh upokojencev.

Delitve: