Slovenija je pozdravila odločitev Francije, da prizna Palestino, je danes na omrežju X sporočila zunanja ministrica Tanja Fajon. S tem se je odzvala na četrtkovo napoved francoskega predsednika Emmanuela Macrona, da bo Francija septembra uradno priznala palestinsko državo, poroča STA. Fajonova je to označila za »drzen korak v smeri miru in rešitve dveh držav«. »Podpiramo mednarodno pravo ter pravičen in trajen mir na Bližnjem vzhodu,« je še zapisala v objavi.
🇸🇮 Slovenia welcomes 🇫🇷 President Macron’s decision to recognize Palestine. A bold step for peace and a two-state solution. We stand by international law and a just, lasting peace in the Middle East. #TwoStateSolution #MiddleEastPeace #Diplomacy
— Tanja Fajon (@tfajon) July 25, 2025
Macron je v četrtek poudaril, da odločitev izhaja iz »zgodovinske zaveze pravičnemu in trajnemu miru na Bližnjem vzhodu«. Njegovo napoved so v Izraelu in ZDA pospremili z ogorčenjem in kritikami, medtem ko so jo v Palestini, Savdski Arabiji, Španiji in na Irskem pozdravili.
Prihodnji teden mednarodna ministrska konferenca
Francija bo skupaj s Savdsko Arabijo prihodnji teden v New Yorku organizirala mednarodno ministrsko konferenco, namenjeno uresničevanju rešitve dveh držav. Med sodelujočimi bo tudi Slovenija, ki je Palestino priznala junija lani. Od takrat se je z različnimi izjavami in dejanji predstavnikov oblasti in civilne družbe uveljavila kot ena najglasnejših zagovornic palestinskih pravic znotraj Evropske unije. Pred tednom dni je slovenska vlada med drugim razglasila izraelskega ministra za nacionalno varnost Itamarja Ben-Gvira in finančnega ministra Bezalela Smotriča za nezaželeni osebi.
25 držav pozvalo k takojšnjemu končanju vojne v Gazi
Skupina 25 držav, med njimi Slovenija, je sicer pred nekaj dnevi v skupni izjavi pozvala k takojšnjemu končanju vojne v Gazi, pri čemer so opozorili na trpljenje tamkajšnjih civilistov, ki da je doseglo novo raven. V izjavi, ki se ji je pridružila ministrica Fajon, so Izrael pozvali tudi k odpravi omejitev pri dostavi pomoči v enklavo.
Zavzeli so se tudi za brezpogojno izpustitev talcev, ki jih od napadov na Izrael 7. oktobra 2023 zadržuje Hamas.
Med podpisnicami je večina držav članic EU, pa tudi Združeno kraljestvo, Kanada in Japonska, medtem ko se izjavi med drugim niso pridružile Nemčija, Madžarska, Češka in Slovaška.