Črna kronika

FOTO: Groljivi prizori neurja iz Romunije, ki spominjajo na poplave pri nas leta 2023

Romunijo so konec tedna zajela silovita neurja, ki so v več regijah povzročila obsežne poplave, neprevoznost cest, poškodbe infrastrukture, izpad električne energije in evakuacije prebivalcev. Najhuje je bilo na severu države, predvsem v okrožjih Suceava, Neamț in Harghita, kjer so lokalne oblasti razglasile rdečo stopnjo nevarnosti za poplave.

Romania Insider poroča o številnih intervencijah zaradi podrtih dreves, odkritih streh in poplavljenih cest. V nekaterih regijah so reke prestopile bregove, poplavljene pa so bile tudi kleti in kmetijska zemljišča. Posebej kritično je bilo v okolici mest Reșița, Timișoara, Sibiu in Jibou, kjer je veter dosegal orkanske sunke.

Kot je razvidno s fotografij, prizori s terena močno spominjajo na uničujoče poplave, ki so avgusta 2023 prizadele Slovenijo. Ponekod je padlo kar 200 litrov dežja na kvadratni meter.

Izdanih je bilo kar 8 opozoril z rdečim alarmom za močno deževje in 2 dodatni opozorili z rdečim alarmom za poplave. Kot so zapisali na Meteoplus, je v 12 urah padlo toliko dežja, kot ga sicer v dveh mesecih. Prebivalci tamkajšnjih krajev niso bili prikrajšani niti za točo.

Po poročanju portala Digi24 so gasilske in reševalne enote med nadzorom prizadetih območij v strugi potoka Neagra, v bližini kraja Broșteni, odkrile truplo osebe. Pretok vode je bil močno povečan, dostop do žrtve pa zelo otežen. Skupno je bilo zaradi poplav in plazov evakuiranih več kot 700 ljudi, številne ceste so neprevozne, poškodovani pa so tudi mostovi in stanovanjski objekti.

“Na žalost so sile za posredovanje med nadzorom prizadetih območij v strugi potoka Neagra v okolici kraja Broșteni našle truplo osebe. Pretok vode je zelo povečan, zato bodo ekipe posredovale za dostop do žrtve in njeno evakuacijo,” so danes zjutraj sporočili tudi z Meteoplus.

Grožnje ne predstavljajo le močna neurja, ampak tudi vročina

Romunska vremenska agencija ANM izdala dodatna opozorila za močno vročino, predvsem v Bukarešti in na jugu države, kjer temperature presegajo 40 °C.

 

Kombinacija vročine in vremenske nestabilnosti povzroča močne nalive, točo in sunke vetra, padavine pa ponekod, kot že omenjeno, dosegajo tudi 200 litrov na kvadratni meter, kar močno presega običajne vrednosti za poletni čas.

Romunske oblasti zato prebivalce pozivajo k previdnosti in spremljanju lokalnih opozoril, saj se vremenske razmere v prihodnjih dneh ne bodo bistveno izboljšale.

Delitve: