Policija je začela preiskavo kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, potem ko so v sredo na sodiščih v Mariboru, Ljubljani in Celju prejeli grožnjo z eksplozivnim sredstvom. Grožnja je bila poslana prek elektronske pošte, pošiljatelj pa ostaja neznan.
Policija in pravosodna policija so takoj reagirali, zagotovili varnost sodnih stavb in zaposlenih. Kot je poudaril Primož Ogrinc iz Uprave kriminalistične policije, bo nadzor ostajal povečan, varnostne ukrepe pa izvajajo v sodelovanju s sodišči in pravosodno policijo.
Grožnje niso bile usmerjene proti določenim osebam, temveč proti sodiščem kot instituciji, zato so tudi varnostni ukrepi splošne narave.
Preiskavo vodi Policijska uprava Maribor
Ker so grožnjo najprej zaznali v Mariboru, vodi preiskavo tamkajšnja policijska uprava, usmerja pa jo Okrožno državno tožilstvo Maribor. Zaradi interesa preiskave podrobnosti niso razkrili.
Policija in sodišča pripravljena na tovrstne grožnje
Ogrinc je poudaril, da gre za pričakovane dogodke, ki se pogosto pojavijo v povezavi s sojenji, zato imajo policija in sodišča že utečen odziv. Po njegovih besedah je sodelovanje med institucijami odlično.
Ocenjuje, da so v preiskovanju podobnih kaznivih dejanj dokaj uspešni, a si želijo bolj fleksibilno zakonodajo, ki bi omogočala hitrejše pridobivanje informacij.
Ostre obsodbe groženj
Na dogajanje se je odzval tudi notranji minister Boštjan Poklukar, ki je grožnje ostro obsodil kot napad na neodvisnost sodstva in pritisk na sodnike. Opozoril je, da takšni napadi škodujejo demokraciji in izrazil prepričanje, da bo policija našla storilca.
Kot poroča STA, sta tudi Vrhovno sodišče in Sodni svet obsodila grožnje ter opozorila, da takšna dejanja ne smejo imeti mesta v družbi in pomenijo napad na pravosodni sistem in ustavni red.
Predsednica Sodnega sveta Urška Kežmah je poudarila, da gre za nesprejemljiv pritisk na neodvisnost sodstva, ki ogroža varnost sodnikov. Pristojne organe so pozvali k resni preiskavi in učinkoviti zaščiti sodnega sistema.