Gospodarstvo

GZS vlado poziva k ukrepanju, skrajšani delovnik ključen za delovna mesta

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pozivajo ministrstvo za delo, naj začne postopek aktivacije sheme skrajšanega delovnika. Zakon, ki omogoča delno povračilo nadomestila za skrajšani delovni čas, je začel veljati prejšnjo soboto. Po besedah glavnega izvršnega direktorja GZS Mitje Gorenščka so nujni hitri ukrepi za blaženje posledic zaostrenih gospodarskih razmer, predvsem v izvozno usmerjenih panogah.

“Aktivacija zakonsko predvidenega mehanizma, ki bo podjetjem omogočal koriščenje ukrepa delnega povračila nadomestila skrajšanega delovnega časa, je nujna za ohranitev konkurenčnosti in delovnih mest,” je poudaril Gorenšček.

Shema omogoča subvencioniranje skrajšanega delovnega časa, če podjetja zaradi krize ne morejo zagotoviti vsaj 90 % dela za najmanj 30 % zaposlenih. Delovni čas se lahko skrajša za 5 do največ 20 ur na teden. Upravičeni so pravne in fizične osebe, ki imajo zaposlene za polni delovni čas, kot tudi kmetijska gospodarstva.

Zakon določa, da lahko vlada ukrep aktivira v primeru naravne nesreče ali drugih kriznih razmer. GZS pozdravlja uvedbo stalne sheme, ki nadomešča prejšnje začasne ukrepe, uporabljene med gospodarsko krizo (2009–2012) in pandemijo covida-19.

Gospodarske razmere in poziv vladi

GZS opozarja na slabšo gospodarsko rast, ki naj bi letos znašala le 1,3 %, kar je bistveno manj od predhodnih napovedi. Po besedah zbornice negativno vplivajo geopolitične napetosti, protekcionizem ZDA in negotovost na mednarodnih trgih, kar se kaže v upadu investicij, izvoza in potrošniškega zaupanja.

Gorenšček je izpostavil tudi ključno vlogo ministrstva za delo pri sprožitvi ukrepa: “Prav iniciativa ministrstva za delo je tista, ki je potrebna za dejansko sprožitev tega mehanizma pomoči.”

Delitve: