Mladostniki so največji porabniki energijskih pijač, uživajo pa jih vse mlajši. Za njihovo zdravje uživanje teh pijač predstavlja tveganje, a se tudi starši pogosto ne zavedajo, da za otroke in mladostnike niso primerne, opozarjajo v okviru kampanje NIJZ in ministrstva za zdravje. Pri tem mladim svetujejo bolj zdrave izbire.
Niti ena od sestavin energijskih pijač ni primerna za otroke in mladostnike
Med mladimi, ki po energijskih pijačah posegajo tudi zaradi vrstniškega pritiska, so te pijače pogosto videti kot nekaj nedolžnega, kar jim pomaga preživeti dan, poveča koncentracijo, je na današnji novinarski konferenci dejala Vesna Marinko z ministrstva za zdravje. A kot je dodala, se “za bleščečo kampanjo skrivajo tveganja“.
“Niti ena od sestavin energijskih pijač ni primerna za otroke in mladostnike,” je poudarila Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Po njenih besedah so najbolj pogoste sestavine “premišljena kombinacija, ki vpliva na razpoloženje, delovanje mišic, kognitivne funkcije, skratka se igra z našimi možgani“.
Posebej je Blaznik izpostavila kofein, ki ima v prekomernih odmerkih takojšnje in dolgoročne škodljive učinke na zdravje otrok in mladostnikov, kot so spremenjen ritem srca, višji krvni tlak, razburjenost, nervoza, tesnoba, glavobol, dehidracija, bolečine v trebuhu. Dolgoročno se poveča izločanje stresnih hormonov, pojavijo se težave s spanjem, večja je verjetnost za motnje v duševnem zdravju. Škodljiva je tudi velika vsebnost sladkorja v teh pijačah, zaradi sladkorja se lahko pojavijo bolezni, povezane z metabolnim sindromom, propadanjem zob.
Uživajo pijače z veliko kofeina in pristanejo v ambulantah
“V naših ambulantah, službah nujne medicinske pomoči smo se vsi že srečali z najstniki, večinoma zaradi hitrega bitja srca, bolečin v prsnem košu, zaradi hude tesnobe in se je po skrbni anamnezi izkazalo, da so zaužili preparate, ki vsebujejo veliko kofeina,” je dejal pediater Denis Baš. Opozoril je, da ima na primer ena skodelica kave 50 do 70 miligramov kofeina, medtem ko ga je v dveh decilitrih in pol energijske pijače 80 ali celo več miligramov. Pri tem pa so bile varne meje glede uživanja kofeina doslej postavljene le za odrasle.
Po nacionalni raziskavi iz leta 2022 je v Sloveniji energijske pijače pilo približno 40 odstotkov mladostnikov, nekatere manjše raziskave pa po navedbah Blaznik kažejo še bistveno višji odstotek, kot na primer več kot 60 odstotkov osnovnošolcev v eni od ljubljanskih osnovnih šol. Kot je dodala, pa v šolah povedo, da se z energijskimi pijačami srečajo že učenci prve triade in to z vednostjo staršev.
Trend se je povečal pri dekletih
Blaznik je dodala, da se je trend pitja energijskih pijač povišal pri dekletih, kar po njenih besedah “ni presenetljivo, saj je industrija energijskih pijač v zadnjih letih zelo tarčno nagovarjala mlada drzna dekleta“. Pokazalo se je, da so tista dekleta, ki pijejo energijske pijače, največkrat tudi tiste, ki pogosto opuščajo zajtrk in tudi same navajajo, da jih uživajo največkrat z razlogom zaviranja apetita.
Glede na študije, ki jih imajo, energijske pijače pogosteje uživajo tisti s podnormalno telesno težo in tisti, ki krepko presegajo normalno težo, tisti, ki se malo ali skoraj nič ne gibajo, po drugi strani pa tudi tisti, ki se zelo intenzivno ukvarjajo s telesno dejavnostjo.
Potrebno razumeti, kako škodljive so
Če otroci, mladostniki in starši ne razumejo, zakaj energijske pijače škodujejo, noben ukrep ne bo učinkovit, je poudarila Marinko. Pomembno je tudi, da se jim predstavi zdrave alternative, da pravo energijo prinaša kakovosten spanec, gibanje, zdrava prehrana. Kot družba pa moramo prepoznati tudi škodljive učinke oglaševanja nezdrave industrije in se skupaj zavzeti za spremembe, je dejala.
Blaznik je dodala, da največjo zaščito otrok in mladostnikov nudi odgovorno ravnanje vseh v družbi, vključno s šolskim prostorom, starši, trgovci, pa tudi organizatorji dogodkov, med katerimi so tudi maturantskih plesi in športne prireditve.
Novinarska konferenca je potekala v okviru kampanje, ki jo NIJZ skupaj z ministrstvom za zdravje zadnja leta promovira s sloganom “Izberi svojo energijo. Do dobre energije brez energijskih pijač“. Kampanji se je že drugo leto zapored pridružila tudi Odbojkarska zveza Slovenije. Letos so s slovenskimi reprezentanti posneli ozaveščevalne videe, ki se bodo predvajali na družbenih omrežjih. Danes sta podporo aktivnostim izrazila tudi Vedran Hadžić s Fakultete za šport in športnik Nik Kapun.
STA