Vaščane Gornjih Maovic pri Vrliki je zajel strah. V zadnjih tednih so na tamkajšnjih pašnikih opazili množične pogine krav. V manj kot mesecu dni je nenadoma poginilo okoli petdeset glav goveda. Domačini le nemočno opazujejo, kako jim propadajo živali, ne da bi kdo znal pojasniti, zakaj. Med najbolj prizadetimi je družina Turudić, ki pase več kot 200 živali na treh različnih lokacijah, poroča Slobodna Dalmacija.
V desetih dneh izgubil dvanajst krav
Nikola Turudić, eden največjih živinorejcev v kraju, je izgubil že dvanajst krav v samo desetih dneh. “V zadnjih desetih dneh sem izgubil enajst krav. Dvanajsto smo našli v nedeljo zgodaj zjutraj. Pet jih je poginilo v enem dnevu. Ne vemo, kaj se dogaja. Nekateri omenjajo zastrupitev, drugi ne izključujejo pojava neke nalezljive bolezni, kar se mi zdi bolj verjetno,” je povedal za Slobodno Dalmacijo.
Skrb vzbujajoče je predvsem dejstvo, da niso prizadete le Turudićeve živali, temveč se podobni primeri pojavljajo tudi pri drugih rejcih. Vse pogine pa povezuje skupna lokacija, pašnik Radinje na robu vasi.
“Za zdaj vsi molčijo. Tudi veterinarji in lovci. Samo higienik redno odvaža naše poginule živali,” dodaja Turudić, ki si želi jasnih odgovorov in ukrepov.
Bolezen, ki se lahko širi tudi na ljudi?
Čeprav uradni rezultati še niso znani, se domačini bojijo najhujšega; da gre za nalezljivo bolezen, ki bi lahko ogrozila tudi ljudi. Veterinarske in lovske službe za zdaj zastrupitev izključujejo, okužbo pa še preučujejo. Končne odgovore naj bi podali rezultati laboratorijskih analiz, ki jih izvajajo ministrstvo za kmetijstvo in državni inšpektorat.
“Bojim se, da bodo do takrat vse živali pomrle. To je treba nujno rešiti. Prepovedali so mi prodajo telet, kar je v redu. Noben normalen človek ne bi nekaj prodal, ne da bi dobil strokovno mnenje. Vendar nam krave vsak dan umirajo. Ukrenite nekaj, ostali bomo brez vsega,” opozarja Turudić.
Regija se je sicer že soočala s podobno krizo. Pred tremi leti je bolezen udarila na Lonjskem polju, pred dvema desetletjema pa tudi v bližini Vrlike. V obeh primerih je zamuda pri odzivu povzročila veliko škodo. Domačine zato upravičeno skrbi, da bi se zgodba ponovila in bi morali območje znova zapreti ter prebivalce postaviti v karanteno zaradi možnosti prenosa bolezni na ljudi.
V Gornjih Maovicah zato ostajajo v negotovosti, vsak dan z enim očesom na pašnikih in drugim na telefonih, v upanju, da bodo pristojni končno ponudili odgovore in rešitve.
UZNEMIRUJUĆI SADRŽAJ Šokantan pomor stoke pod Svilajom: Stočari su nemoćni. Je li u pitanju trovanje?https://t.co/RkTADmt1H6
— DNEVNIK.hr (@DNEVNIKhr) July 13, 2025