Črna kronikaPolitika

Hudi spopadi na jugu Sirije: Najmanj 50 mrtvih, oblast pošilja okrepitve

V južnosirski provinci Suvajda je konec tedna izbruhnilo hudo nasilje med oboroženimi skupinami, v katerem je bilo po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice ubitih najmanj 50 ljudi, med njimi šest pripadnikov varnostnih sil. Več deset oseb je ranjenih, razmere pa ostajajo napete.


Do spopadov je prišlo po valu napadov in ugrabitev, ki so dodatno zaostrili že sicer krhke odnose med lokalnimi skupnostmi. Po poročanju tujih agencij se je nasilje začelo po petkovem ropu na avtocesti med Damaskom in Suvajdo, ko je bil napaden pripadnik verske manjšine druzov. Spopadi so se nato razširili iz enega izmed okrožij mesta Suvajda na širše območje province.

Po navedbah organizacije SOHR je bilo ubitih vsaj 34 pripadnikov druzov, vključno z dvema otrokoma, in 10 beduinov. Sirsko obrambno ministrstvo navaja, da je ranjenih okoli 100 ljudi.

Sirsko notranje ministrstvo je danes napovedalo neposredno posredovanje, med katerim je bilo po poročanju observatorija ubitih še dodatnih šest pripadnikov varnostnih sil. Oblasti so lokalne skupnosti pozvale k sodelovanju, da bi preprečile nadaljnje nasilje.

Medverska napetost narašča

Gre za najnovejši izbruh medverskega in medetničnega nasilja, ki Sirijo pretresa po strmoglavljenju dolgoletnega predsednika Bašarja al Asada decembra lani. Po prihodu na oblast je nova vlada pod vodstvom Ahmeda al Šaraa razpustila stare varnostne strukture in nekatere radikalne skupine, med njimi Hajat Tahrir Al Šam (HTS), ter oblikovala nove varnostne sile.

A kljub naporom za stabilizacijo države se nasilje stopnjuje, predvsem v regijah z versko in etnično raznolikim prebivalstvom. V Suvajdi, kjer večino predstavljajo druzi, narašča zaskrbljenost zaradi vse pogostejših napadov na pripadnike manjšin. Aprila je bilo v podobnih spopadih ubitih več deset ljudi, marca pa več kot 1300 civilistov, večinoma pripadnikov alavitske skupnosti, iz katere izvira tudi strmoglavljeni Asad.

Mednarodni akterji pozivajo novo oblast k spoštovanju človekovih pravic in zaščiti manjšin, vendar pa številni opozarjajo, da so razmere vse bolj kaotične. Območje Suvajde ostaja žarišče napetosti, kjer se verski konflikti hitro spreminjajo v oborožene spopade, posledice pa čutijo predvsem civilisti.

Delitve: