Aktualno

Koliko elektrike smo v januarju proizvedli v Sloveniji?

Neto proizvodnja električne energije v Sloveniji je januarja dosegla 1281 gigavatnih ur (GWh) in bila v primerjavi z januarjem lani manjša za sedem odstotkov. Medletnemu padcu je botrovala predvsem manjša proizvodnja v hidroelektrarnah, padec pri termoelektrarnah pa je bil ob novem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj triodstoten.

Januarska neto proizvodnja je bila sicer po podatkih statističnega urada minimalno večja kot decembra lani, ko je dosegla 1275 GWh.

Nižja proizvodnja elektrike v hidroelektrarnah

Sedemodstotnemu medletnemu padcu so v največji meri botrovale hidroelektrarne. Ob slabši vodnatosti kot lani v tem času je bila neto proizvodnja v teh s 358 GWh za 22 odstotkov manjša kot januarja 2024, po drugi strani pa je bila za 33 odstotkov večja kot v lanskem decembru.

V termoelektrarnah, od katerih je najpomembnejša Termoelektrarna Šoštanj (Teš), je bila proizvodnja s 363 GWh za 18 odstotkov manjša kot decembra lani in za tri odstotke pod ravnjo iz lanskega januarja.

Z novim letom je sicer stekel nov režim delovanja Teša, ki do konca aprila 2027 po novem primarno izvaja gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino, še vedno pa proizvaja tudi elektriko, ki jo v večjem delu prodaja Borzenu (ta jo nato prodaja prek dražb), v manjšem pa tudi na trgu.

NEK proizvedel odstotek več

Nuklearna elektrarna Krško je medtem januarja proizvedla 522 GWh elektrike, kar je bilo toliko kot decembra in za en odstotek več kot januarja lani.

Proizvodnja v sončnih in vetrnih elektrarnah je z 38 GWh za pet odstotkov zaostala za decembrsko, medletno pa je bila za 20 odstotkov večja.

Slovenija je januarja uvozila 907 GWh električne energije, kar je bilo za pet odstotkov manj kot decembra in za en odstotek več kot januarja lani. Izvoz je bil medtem z 899 GWh tako v mesečni kot medletni primerjavi za osem odstotkov manjši.

Proizvodnja v Sloveniji bi zadostovala za samo oskrbo

V Sloveniji razpoložljiva električna energija je bila tako s 1255 GWh za štiri odstotke večja kot decembra, a obenem za dva odstotka manjša kot januarja lani.

Skupna poraba električne energije gospodinjstev in poslovnih subjektov je bila z 984 GWh za 1,9 odstotka manjša kot decembra in za skoraj tri odstotke manjša kot januarja lani.

Gospodinjstva so januarja porabila 358 GWh električne energije, poslovni subjekti pa 626 GWh. V primerjavi z mesecem prej se je poraba električne energije v gospodinjstvih zmanjšala za desetino, pri poslovnih subjektih pa povečala za tri odstotke. Medletno pa je bila pri gospodinjstvih manjša za pet odstotkov, v gospodarstvu pa za dva odstotka.

Delitve: