Gospodarstvo

Konec brezskrbnega ‘scrollanja’? EU s strožjimi omejitvami Instagrama in TikToka

Evropska unija razmišlja o velikih spremembah glede digitalnega sveta mladih. Med predlogi, ki so jih ta teden predstavili ministri EU za izobraževanje in mladino v Bruslju, so strožje preverjanje starosti, omejitve uporabe družbenih omrežij za mladoletnike ter vseevropski akcijski načrt proti spletnemu ustrahovanju.

Glavno vprašanje razprave: Kako učinkoviteje zaščititi otroke na spletu?

Čeprav vsi predlogi ne bodo prešli v zakonodajo, je bilo sporočilo jasno – EU želi biti strožja do tehnologije, ko gre za najmlajše uporabnike. Eden od konkretnih predlogov je bila popolna prepoved uporabe mobilnih telefonov v šolah. Nekatere države, kot so Francija, Nizozemska, Italija, posamezne španske regije in nazadnje tudi Luksemburg, so tak ukrep že uvedle.

Ali prepovedi res pomagajo?

Strokovnjaki so glede tega razdeljeni. Ben Carter, profesor statistike na King’s Collegeu v Londonu, je decembra za Euronews dejal: “Nihče nima dokončnega odgovora na vprašanje, ali so prepovedi telefonov v šolah dobre ali slabe.”

Nekatere države želijo iti še dlje. Francija na primer predlaga, da bi bila uporaba družbenih omrežij za otroke, mlajše od 15 let, prepovedana na ravni celotne EU. Predsednik Emmanuel Macron pa se zavzema tudi za prepoved pametnih telefonov za otroke do 11. leta starosti in strožje preverjanje starosti uporabnikov na platformah.

Španija razmišlja o digitalni identifikaciji za dostop do spletnih vsebin

Španski državni sekretar za mladino in otroke Rubén Pérez Correa je poudaril, da mora biti preverjanje starosti na spletu bolj učinkovito. Ena od možnosti je uporaba nacionalne aplikacije “Cartera Digital”, ki bi preverjala starost uporabnika pred dostopom do YouTuba ali odprtjem računa na družbenem omrežju.

Kdo naj prevzame odgovornost za preverjanje starosti?

Podjetje Meta, lastnik Facebooka in Instagrama, meni, da bi morala to odgovornost nositi trgovina z aplikacijami – torej tam, kjer uporabniki aplikacijo prenesejo. Vendar pa evropska zakonodaja že zdaj vključuje vrsto ukrepov za zaščito mladoletnikov:

  • Zakon o digitalnih storitvah (DSA) in direktiva o avdiovizualnih medijskih storitvah (AVMSD) določata zaščito otrok pred škodljivimi vsebinami;
  • GDPR (Splošna uredba o varstvu podatkov) ureja zasebnost podatkov otrok;

Predlagana uredba CSAM pa bi uvedla dodatne ukrepe proti spolni zlorabi otrok na spletu.

Poljska ministrica za šolstvo Barbara Nowacka opozarja, da morajo države sodelovati: “Posamezne članice ne bodo mogle učinkovito uvesti starostnih omejitev. Le skupaj lahko dosežemo rezultate.”

Kaj sledi?

Evropski komisar za mlade, kulturo in šport Glenn Micallef napoveduje več novih pobud: EU smernice za zaščito otrok na spletu, akcijski načrt proti spletnemu nasilju in novo študijo o vplivu družbenih omrežij na duševno zdravje mladih, ki naj bi bila objavljena do konca leta 2025, poroča Maribor24.

Delitve: