Konklave za izvolitev naslednika papeža Frančiška bo stekel 7. maja, sta danes poročali tiskovni agenciji Ansa in Reuters, sklicujoč se na vire znotraj kongregacije. Po sobotnem pogrebu papeža Frančiška so se kardinali danes ponovno sestali na kongregaciji, kjer so odločili o začetnem datumu konklava.
Profil novega papeža: Kaj pričakovati od prihodnjega voditelja Cerkve?
Pred začetkom srečanja je italijanski kardinal Giuseppe Versaldi, ki sicer nima več volilne pravice, izrazil mnenje, da je “težko napovedati, kakšen bo profil novega papeža”, vendar je poudaril potrebo po kontinuiteti in napredku vodenja Cerkve. Sprva se je pričakovalo, da bo konklave stekel med 5. in 10. majem, volitev pa bodo izvedli kardinali, mlajši od 80 let.
Kardinalska izbira: Kako se izbirajo kardinali, ki sodelujejo pri volitvah
Ob izpraznitvi apostolskega sedeža je po starodavni tradiciji izvolitev novega papeža v rokah kardinalskega zbora. Le tisti kardinali, ki na dan papeževe smrti še niso dopolnili 80 let, imajo pravico in dolžnost sodelovati pri volitvah. Trenutno ima kardinalska skupnost 252 članov, od katerih je 135 volilnih kardinalov, pričakuje pa se, da se bo konklava udeležilo 134 teh kardinalov.
Zanimivost je, da jih je 108 imenoval papež Frančišek, ki je v času svojega pontifikata preoblikoval zastopanost celin v kardinalskem zboru. Konklave, ki bo izvolilo naslednika, bo obiskalo 71 držav, s prevladujočimi evropskimi predstavniki. Najmlajši volilni kardinal je 45-letni nadškof Mykola Bychok, najstarejši pa Španec Carlos Osoro Sierra, ki bo kmalu dopolnil 80 let.
Tajni postopek volitev: Pravilnik, ki ureja tajno glasovanje in zavezano molčečnost
Kardinali bodo med volitvami zavezani molčečnosti, brez stikov z zunanjim svetom. Postopek izvolitve je strogo reguliran, glasovanje pa poteka v tajnosti, dokler en kandidat ne doseže potrebne dvotretjinske večine. Če se papež ne izvoli v treh dneh, je predviden dan premora, namenjen molitvi in pogovorom. Po uspešni izvolitvi, ki jo spremlja dim iz dimnika Sikstinske kapele, novi papež sprejme svoj položaj, in z njim zaključimo dolgo pričakovano obdobje konklave.
Papež Frančišek je bil izvoljen leta 2013 v petem krogu, medtem ko je bil papež Benedikt XVI. izvoljen le štiri leta prej v četrtem krogu. Zgodovina konklav je polna zanimivih zgodb, od najdaljšega konklava, ki je trajal skoraj tri leta, do najhitrejšega, ki je trajal le nekaj ur.