Slovenija kot izrazito izvozno usmerjeno gospodarstvo občuti posledice težav svojih največjih trgovinskih partneric, zlasti Nemčije in Avstrije, obenem pa tudi globalnih sprememb, ki jih je sprožila nova trgovinska politika ZDA. Tako je krčenje bruto domačega proizvoda (BDP) v prvem letošnjem četrtletju za STA komentiral minister za finance Klemen Boštjančič.
“Slovenija je zelo izvozno usmerjeno gospodarstvo in je zelo odvisna od največjih trgovinskih partnerjev. Naši največji trgovinski partnerji imajo precejšnje težave. Govorim predvsem o Nemčiji, Avstriji, pa še o kakšni drugi državi. Na drugi strani pa je seveda ta negotovost, ki jo povzročajo globalne spremembe,” je dejal Boštjančič ob robu letnega zasedanja sveta guvernerjev Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) v Londonu.
ZDA z novimi carinami negativno vplivajo na svetovno gospodarstvo
Minister je med globalne spremembe uvrstil tudi nove carinske ukrepe Združenih držav Amerike, ki po njegovih besedah močno škodujejo svetovnemu gospodarstvu.
S spremembami je namignil na carinske ukrepe ZDA, ki “v resnici zelo negativno vplivajo pravzaprav na vse, na svetovno gospodarstvo”.
Prihodnost ga skrbi, predvsem zaradi obrambnih izdatkov
Čeprav je za natančnejšo oceno gospodarskih gibanj še prezgodaj, Boštjančič priznava, da ga prihodnost skrbi, predvsem zaradi naraščajočih izdatkov za obrambo.
“Absolutno me skrbi vse to dogajanje, ta stampedo za obrambne izdatke in drugo,” je dejal. Slovenija bo izdatke za obrambo še letos zvišala na dva odstotka BDP, do leta 2030 pa na tri.
Primerjave z drugimi državami niso tolažba
Kljub temu da nekatere druge evropske države beležijo še hujše gospodarske težave, minister opozarja, da takšne primerjave niso pomirjujoče, saj je Slovenija tesno povezana z evropskim gospodarskim prostorom.
“Če se primerjamo z drugimi evropskimi državami, potem me manj skrbi, ker je treba vedeti, da so težave v določenih državah res ogromne. A po drugi strani je to tudi problem za Slovenijo, saj smo mi najbolj vezani na evropsko ekonomijo. Tako da tolažba, da nam gre kar dobro, ko se primerjamo z drugimi evropskimi državami, ni dobra,” je sklenil Boštjančič.
Ministrstvo za gospodarstvo bolj optimistično
Na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport imajo nekoliko manj črn pogled. Kljub padcu BDP domače povpraševanje po njihovih ocenah ostaja stabilno. “Padec BDP odraža izzive, ki smo jim priča v mednarodnem okolju, vendar domače povpraševanje ostaja stabilno,” so zapisali.
Negativen prispevek salda menjave s tujino pripisujejo uvedbi ameriških carin ter zaostrovanju razmer v nemški avtomobilski industriji.
Uradni podatki: BDP se je v prvem četrtletju skrčil za 0,7 odstotka
Po podatkih državnega statističnega urada se je obseg slovenskega BDP v prvem četrtletju 2025 na letni ravni zmanjšal za 0,7 odstotka. V zadnjem lanskem četrtletju je bil BDP še v rasti, in sicer za 1,5 odstotka. Največji negativni vpliv je imel saldo menjave s tujino.